btbilgi

Her gün sayısız kişinin ziyaret ettiği alışveriş merkezleri, güvenlik teknolojilerinin sorunsuz ve dakikası dakikasına çalışması gereken en önemli halka açık mekanlar. Bu amaçla yola çıkan Bosch firmasının ‘Bina Teknolojileri’ departmanı, alışveriş merkezi gibi toplu alanlar için güvenlik, emniyet, iletişim ürünleri ve sistemleri sunuyor. Sunulan çözümlerin en yenisi, Portekiz’in en güneyindeki Algarve’de bulunan IKEA MAR Alışveriş Merkezi’ne kurulmuş.

Dünyaca ünlü mobilya markası IKEA tarafından işletilen alışveriş merkezi, ana firmanın mağazası dışında yaklaşık 100 markaya daha ev sahipliği yapmakta. Bu ortamda insanların can ve mal güvenliğinin sağlanması en önemli hedef haline geliyor. Bosch da buraya tek bir komuta sisteminden kontrol edilebilecek, tam anlamıyla entegre bir çözüm sunmuş.

Tesise video ve genel seslendirme sistemi, yangın algılama ve hırsız alarm sistemi, kartlı geçiş ve kontrol sistemlerinden meydana gelen uyumlu bir donanım paketi eklenmiş. Bu donanımların arasında en önemli cihazlar, tavana yerleştirilmiş 1.100 hoparlör ve 390 video kamera. IKEA MAR’da bunların dışında toplam 4 bin adet yangın dedektörü ile, hem kartlı geçiş ve kontrol sistemi hem de hırsız alarm sistemi için toplam 520 sensör kullanılmış.

Alışveriş merkezi dahilindeki tüm kameralara Bosch Akıllı Video Analiz yazılımı eklenmiş. Bu yazılım görsel verileri gerçek zamanlı olarak işliyor ve bir algoritma yardımıyla şüpheli faaliyetleri tespit ediyor. Bir tehlike söz konusu olduğunda sistem, uygun önlemleri olabildiğince kısa sürede uygulayabilecek gerekli personele mevcut tüm bilgileri aktarabiliyor. Böylece tek bir kişinin altından kalkamayacağı, hatta bir ekibin bile zorlanacağı ölçekte bir görev yapay zeka destekli sistem tarafından üstlenilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.