btbilgi

Microsoft dünya çapında popüler ofis paketi Office 365’e bazı yenilikler getiren güncellemesini yayımladı. Ofiste verimliliği artırma ve iş akışlarını daha rahat hale getirme odaklı yeniliklerden biri oldukça ilgi çekici. Elektronik tablo ve sayfalar oluşturmaya yarayan Excel yazılımına farklı bir veri yükleme yöntemi eklenmiş durumda. Excel’in mobil işletim sistemi Android üzerindeki uygulamasında bulunan özellik, bir basılı bir tablonın fotoğrafını çekip, direk Excel’in içine dijital veri olarak atabilmeyi mümkün kılıyor.

Bu özellik sayesinde Office 365 kullanıcıları kağıt üzerindeki bir tablonun fotoğrafını çekiyorlar. Microsoft’un makine görüntüleme ve imaj analiz altyapısı ise kağıt üzerindeki tablonun veriye dönüştürülmesinde devreye giriyor. Bu sayede kullanıcı fizikel bir ortamdaki veriyi telefonda veya bilgisayar ortamında elle girmek zorunda kalmıyor. Özellik Excel içinde “Insert Data From Picture” başlığı altında bulunabilmekte. Halen sadece Android versiyonu için geçerli olan özelliğin iOS sürümüne ne zaman ekleneceği ise belli değil.

Telefona Excel verisi yüklemek için bir fotoğraf yeterMicrosoft yayımladığı ofis güncelleme paketinde fotoğraftan veri elde etme dışında özellikler de sunuyor. Bunların arasında yeni siber güvenlik araçları da var. Mesela firmanın kendi mobil Authenticator uygulaması içine bir dizi yeni uyarı eklenmiş. Eğer Office veya Microsoft hesabınıza bir saldırı gerçekleşirse, bunu uygulamadan gelecek uyarılar ile hızlıca farkedebileceksiniz. Bu özellik Authenticator uygulamasının hem Android hem de iOS versiyonlarında mevcut hale getirilmiş.

Bir diğer güvenlik güncellemesi ise “Microsoft Threat Experts” adında, burada Office 365 içinden firmanın kendi güvenlik uzmanlarına sorular yöneltebileceksiniz. Bu da kurumsal ofis ortamında tehlike yaratan öğelerin kontrolünde ekstra bir danışmanlık alma fırsatı sunacak.

Güncelleme ile gelen başka dikkat çekici özellikler ise Windows 10 üzerindeki Office uygulamasında görsel sadeleştirmeler, To-Do uygulamasına hızlı fotoğraf ve dosya ekleme özelliği, Azure Active Directory üzerinde kısa süreli hesap paylaşımı için tek seferlik şifreler (One-Time Passwords – OTP), SharePoint geçiş aracına yapılan güncellemeler ile verileri, web sayfalarını veya navigasyon öğelerini bulut ortamına daha kolay aktarabilme gibi konular sayılabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.