btbilgi

Akıllı evler en büyük çapta genişlemekte olan trendlerden biri. Aydınlatmadan ısıtmaya, kapı kilitlerinden eğlence cihazlarına kadar her türlü altyapı birbirine bağlanıyor. Bu sayede tüm evi tek noktadan kontrol edebilen çözümler de gelişiyor. Bunlara dijital asistanları da ekleyince, son tüketici pazarı içinde tutarlı şekilde büyümekte olan bir alt kategoriye bakıyoruz. Fakat akıllı ev denilince, ne yazık ki her şey güllük gülistanlık değil.

Güvenlik firması Avast, akıllı ev teknolojlerinin üzerinde kara yağmur bulutları gibi gezinen siber tehditleri en son raporunda ele almış. ‘Smart Home Report 2019’ (Akıllı Ev Raporu 2019) isimli çalışma için, firma 16 milyondan fazla akılı evden ağ verileri toplamış. Raporun sonuçları endişe verici. Siber güvenliğin her noktasında, her katmanında ve her cihazında olduğu gibi, akıllı evler de giderek artan saldırılar ile karşı karşıya.

Avast’ın raporunda akıllı ev ağlarının yüzde 40,3 kadarının beşten fazla cihaz barındırdığı aktarılmakta. Bu evlerin yüzde 40,8’inin ise güvenlik açıklarına sahip en az bir ağ bağlantılı cihaz bulundurduğu ifade edilmekte. Raporda tek bir güvenlik sorunlu cihazın bir bir ev ağını ele geçirme veya çökertmede geçiş kapısı olarak kullanılabileceği hatırlatılmış. Bu cihazların arasında akıllı TV setleri, internetten erişilebilen güvenlik kameraları, bebek izleme cihazları, akıllı ampuller ve dijital asistan barındıran hoparlörler de var.

Rapora göre akıllı evlerde bulunan cihazların yüzde 69,2 kadarı, tek faktörlü zayıf erişim mekanizmaları veya kolay çözülebilecek basit şifreler yüzünden tehlike altında. Her üç cihazın biri ise (yüzde 31,8 oranında) gerekli güvenlik yamaları uygulanmadığı için kullanıcılar tarafından tehlikeye sokulmakta. Avast akıllı ev ağlarında bulunan router (yönlendirici) cihazları da incelemiş. Bunların neredeyse yarısı (yüzde 59,7) ya yazılımsal güvenlik açıkları barındırmakta veya çok basit şifreler ile korunmakta.

Güvenlik raporundan dikkat çekici bir başka bilgi ise, akıllı evlerde bulunan ve en fazla güvenlik açığı barındıran cihazların sıralaması olmuş. Buna göre evinizdeki en zayıf ağ bağlantılı cihaz grubu yazıcılar (yüzde 32,9 oranla). Onu internet erişim donanımları (yüzde 28,9 ile), güvenlik kameraları (yüzde 20,8 oranla), ağ bağlantılı NAS depolama ürünleri (yüzde 7,8 oran ile) ve medya streaming kutuları (yüzde 5,3 oranla) takip ediyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.