btbilgi

Ticari uzay operasyonları firması SpaceX, uzun zamandır yörüngeye astronotları taşıyacak bir araç üzerinde çalşıyordu. 2011’de Uzay Mekiği programını sona erdiren ABD uzay araştırmaları kurumu NASA, o tarihten beri Uluslararası Uzay İstasyonu’na personel göndemek için başka ülkelerin uzay araçlarını kullanmak zorundaydı. Bu da tek seçeneği Rusya haline getirmekteydi. Ama şimdi SpaceX’in ilk fırlatmasını başarı ile tamamladığı Crew Dragon modülü, bu durumu değiştirecek.

Dev havacılık ve uzay firması Boeing de NASA ile birlikte bir başka insan taşıyacak modül üzerine çalışıyor. Fakat SpaceX önce davrandı ve kendi modülünün ilk gerçek deneme uçuşunu tamamladı. ABD doğu kıyısı saati (EST) ile Cumartesi sabah 2:49’da yapılan fırlatma, aşağıdaki videodan baştan sona izlenebilir. Bir SpaceX Falcon 9 roketinin ucuna monte edilen Crew Dragon modülü fırlatmadan sonra başarı ile yörüngeye girmiş. Modülün Pazar günü içinde Uluslararası Uzay İstasyonu’na otonom şekilde kenetlenmesi bekleniyor.

NASA’nı Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nin 39A no’lu rokey rampasından başlayan yolculuk, bir test uçuşu olduğu için insan astronotlar barındırmıyor. Onun yerine Uluslararası Uzay İstasyonu’na yollanması gereken 181 kilogram ağırlığındaki bir kargo ve bir de robot yolcu içermekte. Crew Dragon kapsülünün insan taşıyacak kabinin test etmek için, her tarafı sensörlerle dolu bir robot koltuklardan birinde oturuyordu. SpaceX’in ‘Smartie’ diye kategorize ettiği bu robotun bir de adı var: Ripley. Ünlü bilimkurgu film serisi Alien’daki baş karakter olan, Sigourney Weaver’ın oynadığı Ripley karakterinden esinlenen robot, ilk gerçek uçuşta bir insanın başınagelebilecek şeyleri önceden saptayabilmek için tasarlanmış.

Crew Dragon modülünün yörüngedeki istasyon ile kenetlenmesi ve yükünün boşaltılmasından sonra, geri dönüş yolculuğu başlayacak. Plana göre kapsül birkaç gün içinde geri atmosfere girecek ve 8 Mart tarihinde de Florida’nın kıyılarında denize iniş yapacak. Bu görevden toplanacak tüm veriler incelenecek ve analiz edilecek. Ardından da modülün asıl görevine, yani insan astronotları uzaya taşıma operasyonlarına hazır olup olmadığına karar verilecek. İlk insanlı uçuşun ise 2019’un Temmuz ayında gerçekleştirilmesi hedeflenmekte.

NASA yine de herhangi bir şeyin planlara göre gitmemesi ihtimaline karşı önlemini almış durumda. Uzay araştırmaları kurumu 2019 ve 2020’de yapılacak iki yeni Rusya bazlı insanlı fırlatma için, ROSCOSMOS’dan birer koltuk kiralamış durumda. Eğer SpaceX denemelerinde sorun yaşanırsa, kurum istasyona yollamayı planladığı iki astronotu her halükarda yine de gönderebilecek

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.