btbilgi

Sosyal medyada insanların paylaştığı şeyler listelendiğinde, bazı konular ön plana çıkıyor. Bunların arasında yemek, spor salonu egzersiz fotoları ve kediler en popüler olanlardan. Ama bir konu var ki aşırı popüler olmasının yanında, sevdiklerimiz için çok da tehlikeli olabilir. Bu konu çocuklar. Ebeveynler çocuklarının her türlü halini, sevimliliklerini ve ilginçliklerini fotoğraflamaya bayılıyorlar. Ama bunun da ötesinde bunların hepsini tüm sosyal medya hesaplarından dünyaya yaymaya da bayılıyorlar.

Reşit yaşta olmayan çocuklar, tüm bu sosyal medya ifşalarına hiç bir şey diyebilecek konumda değiller. Fakat The Atlantic gazetesinin yayımladığı bir makale, çocukların bu durumdan hiç de hoşnut olmadıklarını ortaya koymuş. “When Kids Realize Their Whole Life Is Already Online” (Çocuklar Tüm Hayatlarının Online Dünyada Olduğunu Biliyor) başlıklı makale, ebeveynlerin sosyal medya platformlarında paylaştıkları çocuk fotoğrafları ile ilgili çocukların neler düşündüklerini konu almakta.

Atlantic makalesinde ismi verilmeyen 11 yaşında bir kız çocuğu, annesinin kendiyle ilgili internette paylaştığı tüm fotoğrafları gördüğünü ve bundan memnun olmadığını söylemiş. Ayrıca fotoğrafların çoğunun kendisini kötü gösterdiğini de ekliyor.

14 yaşında bir başka kız, annesinin yıllar boyunca kendisi ile ilgili fotoğraflar ve utandırıcı anıları internet ortamlarına yaydığını keşfetmiş. Görüşülen genç kız bundan memnun olmasa bile, annesinin bu konuda bir bağımlılığı olduğunu ve paylaşımlardan vazgeçmeyeceğini söylemesi de aktarılıyor.

11 yaşında bir başka küçük kız hiç sosyal medya hesabı olmadığını ama kendi ismini Google’da aratınca tonla bilgiye erişebildiğini ifade etmekte. Bunların arasında fotoğraflar dışında okuldaki karne notları ve spor karşılaşmalarındaki tüm dereceleri de bulunuyormuş. Ayrıca yazdığı kişisel bir hikayenin de, kendisinden izin alınmadan sınıfın web sayfasında yayımlandığını farketmiş.

7 yaşında bir erkek çocuğu ise, annesinin çektiği uygun olmayan veya kendisini komik gösteren fotoları internette paylaştığını fakrkettiğinde itiraz etmiş. Annesi bu itiraza uymuş fakat bundan sonra benzer içerikleri paylaşmayacağının hiç bir garantisi bulunmamakta.

Makalede siber güvenlik firması AVG’nin yaptığı bir araştırmanın sonuçlarına da yer veriliyor. Bu çalışmaya göre dört ebeveynden biri, çocuklar daha anne karnındayken sonogram fotoğraflarını sosyal medyada paylaşmaya başlıyor. Ayrıca 2 yaşından küçük bebeklerin yüzde 92’sinin internet üzerinde kendilerine ait sosyal medya hesapları, fotoğraf dizileri ve çeşitli paylaşımları bulunmakta. Raporda ebeveynlerin böyle yaparak daha çocuklar bilinçli hale gelmeden önce bile, onların hayatlarına ve karakterlerine şekil vermeye başladıklarına dikkat çekiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.