btbilgi

Üç boyutlu yazıcılar artık her türlü iş için kullanılabilir hale geldi. Bunların en ilginçlerinden biri ise medikal çözümler. Yeni geliştirilen bir 3D yazıcı, normalde deri aktarma gerektirecek hasarda yaralar için yenilikçi bir alternatif oluşturuyor. ‘Wake Forest Institute for Regenerative Medicine’ (WFIRM) araştırma kuruluşundan bir ekip, hastanın kendi deri hücrelerini kullanarak yama yapabilen bir 3D biyoyazıcı tasarlamış durumda.

Daha önceden de buna benzer cihazlar geliştirilmişti. Bir paket bantı cihazı gibi deri döşeyebilen cihazlar bile mevcut. Fakat bu seferki hastaneler için ideal bir çözüm gibi duruyor. Bu 3D biyoyazıcı uygulaması için çalışma, hastadan biyopsi ile alınan bir deri parçası ile başlıyor. Araştırmacılar laboratuvarda bu deriden iki tip hücreyi ayrıştırıyorlar. Birincisi yaraların iyileşmesine destek veren fibroblast hücreleri. Diğeri ise derinin en üst kısmında bulunan keratinositler.

Bu hücre örnekleri laboratuvarda çoğaltıldıktan sonra bir hidrojel ile karıştırılıyorlar. Ortaya çıkan karışım 3D biyoyazıcı için baskı materyali haline geliyor. Yazıcı bir lazer tarayıcı ile deri hasarının bulunduğu bölgenin haritasını çıkartıyor. Yaranın girdisi çıktısı saptandıktan sonra, yazıcı en derin yerleri önce fibroblast karışımı ile dolduruyor. Ardından üzerine keratinositlerden yapılmış karışım ile ikinci bir katman döşüyor.

‘Scientific Reports’ jurnalinde yayımlanan bilimsel makalede sürecin tamamı ayıntılarla aktarılmış. Bu şekilde yapılan deri hasarı tedavisi, vücudun kendi kendini tamir etmesine benzer bir yöntem anlamına geliyor. Yapılan denemelerde yaraya uygulanan karışımın, merkezden dışarıya doğru kısa sürede yeni deri oluşturduğu saptanmış. Ama bu uygulamada hastanın deri hücrelerinin kullanıması zorunlu. Farklı deneklerin hücreleri denendiği zaman dokuların tedaviyi reddettiği gözlemlenmiş.

Araşıtma ekibi sırada klinik deneylerin olduğunu söylüyorlar. 3D biyoyazıcı teknolojisi bundan sonra yakın gelecekte yanık tedavilerinde, diyabet ülserlerinde ve iyileşmesi zor deri hasarlarında aktif olarak kullanılmaya başlanabilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.