btbilgi

Yapay zeka geleceğin iş gücü için ne ifade ediyor? Acaba otomasyon insanların işlerini elinden alacak mı? Yoksa insan çalışanlar ve robotlar beraber uyum içinde yaşayabilecekler mi? Bu konularda olumlu ve olumsuz bir çok görüş bulunmakta. Bazı yaklaşımlar devasa işsizlik oranları yüzünden küresel ekonominin çökmesini öngörüyor, bazıları ise insanların en zorluk gerektiren işlerden kurtulduğunda medeniyeti geliştirmek için zaman ayırma şansına sahip olacağını.

Yapay zekaya olumlu bakanlardan biri, Silikon Vadisi’nin en ünlü startup kuluçka servis şirketi olan Y Combinator’ın başkanı Sam Altman. Altman New York Times gazetesinin düzenlediği ‘New York Zirvesi’nde bir söyleşiye katılmış. Burada yaptığı açıklamalarda gelecekle ilgili gayet pozitif bir tablo çiziyor. Altman’a göre yapay zeka ve otomasyon sayesinde bugün bildiğimiz çoğu iş artık var olmayacak. Fakat pazarda sadece insanların yapabilceği tonla yeni iş alanı açılması mümkün.

Altman’a göre yapay zekanın olumlu getirilerinden biri, tüm insanlığın ücretsiz ve ileri seviyede sağlık hizmetlerinden faydalanması olacak. Mesela insan radyoloji uzmanları yerlerini bilgisayar algoritmalarına bırakacaklar. Bunun örneklerini daha önce de gördük, halen insan uzmanlardan daha başarılı hasta analizleri yapabilen makine öğrenme destekli sistemler bulunmakta. Altman bu konuda “Eğer tarama sonuçlarıma bakması için insan uzman mı yoksa yapay zeka mı seç derseniz, yapay zekayı seçerim” diyor.

Bir diğer açıdan, Altman otomasyonun gelişmesi sayesinde insanların etkileşimini artıracak yeni iş alanlarının açılacağını iddia etmekte. Mesela her öğrencinin kendine özel bir öğretmeni olması veya hastanede her zaman sizinle özel olarak ilgilenecek yeterli personel bulunması gibi örnekler vermekte. Ayrıca yapay zekanın insanlığın en büyük sorunları olan iklim değişikliği, kuraklık, nüfus artışı, fakirlik, hastalıklar ve kaynak tüketimi konularında da işe yarayacak çözümler getirebileceğine inanmakta.

En kötü ihtimalle insanların yüksek teknoloji araçları sayesinde daha iyi eğitim alıp, bu sorunların çözümünde aktif rol oynayabilmeleri de mümkün. Ama Altman tüm bunların ancak “süper zeka” diye adlandırılan, ileri seviyede insan düşüncesine yaklaşabilecek yapay zekaların geliştirilmesi ile söz konusu olacağına inandığını da aktarıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.