btbilgi

Materyal bilimi her gün yeni gelişmeler ile ilerliyor. Biliminsanları daha kuvvetli, daha dayanıklı, daha iletken, daha güçlü, daha esnek malzemelerin peşindeler. Bunları da nanoteknoloji, organik araştırmalar ve biyomimikri yöntemleri ile gerçekleştiriyorlar. ABD’nin Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesi’nden bir ekip, bu türden araştırmalar sonucunda karışık yapıya sahip bir hibrit elyaf çeşidi üretmeyi başarmış.

Geliştirilen hibrit elyaf galyumdan oluşan bir metal iç merkeze sahip. Basitçe bir metal kablo da denilebilir. Bunu çevresinde SEBS (styrene-ethylene-butylene-styrene) kombinasyonundan oluşan elastik bir polimer kılıf kaplı. Meydana gelen materyal mekanik çekiştirmeye maruz kaldığında, önce merkezdeki metal kablo zorlamaya maruz kalıyor. Aşırı stres sonucunda merkez parça bölünüyor ama etrafındaki elastik polimer kablonun parçalarını birarada tutabiliyor. Böylece kablo parçalanmıyor.

Araştırma ekibinin lideri Prof. Michael Dickey “Metal merkez her kırıldığında enerji açığa çıkartmakta. Hibrit elyaf her esnediğinde bu enerjiyi topluyor ve bu sayede orijinal uzunluğunun yedi katına kadar esneyebiliyor” diyor. Elyaf uzadıkça merkezdeki metal çekirdek küçük parçalar halinde kırılmaya devam ediyor. Bir noktadan sonra polimer kılıf da doğal olarak çekmeye dayanamıyor.

Elyafın merkezindeki galyum çekirdek, aynı normal metal bir kablo gibi iletken. İçteki kablo kırıldığında iletkenlik sona eriyor fakat bu demek değil ki elyaf kablo komple çöpe gidecek. Galyum iletken çekirdeğe eritilerek yeniden şekil verilebilmekte, yani yeniden tek parça oluşabilmekte. İşin güzel kısmı esnek polimer kılıf sıcağa karşı aşırı dayanıklı. Yani içteki kırılmış parçaları çıkartmadan, sadece kabloyu ısıtıp direk kılıf dahilinde çekirdeği eritip birleştirmek mümkün olacak.

Biliminsanları hala çekirdek ve kılıf için farklı elementleri denemeye deavam ediyorlar. Şu andaki çözümden daha verimli bir kombinasyon bulunması bile mümkün denilmekte. Yine de şu andaki versiyon bile, seri üretime geçtiğinde kendine bir sürü yerde kullanım alanı bulabilecek. Mesela yumuşak materyallerden üretilen robotlarda, sıcak/soğuk koruma içeren paketleme ürünlerinde veya yüksek teknoloji eseri kumaşlarda kullanılabilecek gibi görünüyor. Araştımanın ayrıntıları ‘Science Advances’ jurnalinde yayımlanan bir bilimsel makalede aktarılmakta

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.