btbilgi

Tüm telekom operatörleri ve teknoloji devleri 5G çağına hazırlık için ürün ve çözümlerini göstermeye başladılar. Bunlar arasında mobil cihazlar, hotspot oluşturmak için alıcı/vericiler, aktarım ürünleri ve daha birçok çözüm bulunmakta. Ama aynı 4G’de olduğu gibi, çok büyük alanlara ve binalara güçlü şekilde sinyal yaymak 5G’nin de derdi olacak. Stadyumlar veya konser alanları gibi normalden fazla kullanıcının toplandığı ve aynı anda mükemmel kablosuz internet servisi beklediği yerlerde sıradışı çözümlere ihtiyaç var. İşte Ericsson’un geliştirdiği paket bandı da böyle durumlar için.

Bir stadyuma, tren istasyonuna, yoğun bir caddeye veya bir konser alanına tek anten ile genişbant mobil internet yaymanız mümkün değildir. Tek antenin ya gücü veya kapsama alanı yetersiz kalacaktır. Anteni güçlendirmek demek sinyali ve dolayısı ile yayılan radyo dalgaları ile radyasyonu da güçlendirmek demek. Bu durum insan sağlığı için iyi değil. Bir diğer çözüm alana sinyal tekrarlayıcı cihazlar yerleştirip daha geniş bölgede daha düşük sinyal ile servis dağıtmak. Peki tüm bu cihazları nasıl birbirine bağlayacaksınız? Tabi ki tonla kablo kullanarak.

İşte Ericsson Research’ün paket bandı ilhamlı ağ tekrarlayıcı çözümü tam bu senaryolar için tasarlanmış. “Radio Stripes” (Radyo Bantı) denilen bu ürün koli bantları ile esnek küçük antenleri birleştirmekte. Geniş alanlarda birkaç metrede bir uygun bir yere yapıştırılacak bantlardaki antenler, esnek ve kırılmaz ince kablolarla birbirine bağlanıyor. Bantın uygulanması da çok kolay, sadece ruloyu açıyor ve yapıştırıyorsunuz. Toplamak gerektiği zaman da bantı yavaşça sökmeniz yeterli.

Ericsson’un geniş çaplı 5G ağ kurulum çözümü, paket bandıEricsson’un verdiği bilgiye göre artık anten boyutları ince bir kibrit kutusuna kadar indirilebilmekte. Bu tasarımı kullanan Radyo Bantı istenirse halıların altına, duvarlara, tavanlara, çerçevelere, kulelerin dikmelerine, koltuk arkalarına veya binaların altyapılarına bile uygulanabilecek. Firmanın Mobil Dünya Kongresi’de tanıttığı ürün 5G ağlarına uyumlu ve pazarda mümkün olabilecek en esnek anten çözümü şeklinde tanıtıldı. Ürünü tanıtan Ericsson başkanı ve CEO’su Börje Ekholm şu açıklamayı yaptı: “Bugün itibarı ile Kuzey Amerika’da canlı trafiğe sahip 5G ağlarını devreye sokmaya başladık. Teknolojinin zamanı geldi, daha fazlası da gelecek. 2019’da hep birlikte 5G’ye geçiyoruz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.