btbilgi

Yenilenebilir enerji devriminin ilerleyişi artık küçük değil, büyük adımlarla gerçekleşmekte. Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi’nin (Global Wind Energy Council – GWEC) son yayımladığı rapora göre 2018 yılında yeni rüzgar santrallerinin kapasitesi 51,3 gigawatt (GW) oldu. Her ne kadar 2017 yılındaki 53,2 GW kapasiteye göre yüzde 3,6 kadar bir düşüş gözlemlense de, deniz üzeri santrallerde artış yaşanmış. Düşüşün sebebi, karada inşa edilen santrallerin sayısında geçen seneye göre azalma olması.

Rapora göre 2018 itibarı ile küresel toplam rüzgar enerjisi kapasitesi 591 GW’ye yükselmiş durumda. Bu rakam 2017 yılına göre yüzde 9,6 artışa işaret etmekte. Konseyin verdiği bilgiye göre rüzgar enerjisi kapasite artışı artık stabil hale gelmiş. 2014’den beri her yıl 50 GW’nin üzerinde kurulum gerçekleştirilmekte. Eğer böyle gidecek olursa, tahminlere göre 2023 yılına kadar yıllık ortalama kurulum 55 GW seviyesine yükselecek.

Kara üzerinde inşa edilen rüzgar santrallerinin kapasitesi, 2017’deki 48,7 GW ile karşılaştırılınca 46,8 GW olarak gerçekleşmiş ve yüzde 3,9 kadar azalmış. Buna karşın denizlerde kurulan santrallerde yükselme var. 2017’de deniz üzeri santrallerin kurulumu 4,47 GW iken, 2018’de yüzde 0,5 artarak 4,49 GW’ye gelmiş.

Kıtalar bazında bakılınca 2018’de en fazla rüzgar santrali kurulumu Asya-Pasifik bölgesinde yapılmış. Buradaki kurulumların toplamı 24,9 GW kadar. Onu Amerika kıtası takip ediyor. Kuzey ve Güney Amerika’nın toplamı 11,9 GW kadar. Afrika ve Orta Doğu’nun toplam kapasitesi ise 2018’de 962 MW olarak saptanmış.

GWEC CEO’su Ben Backwell raporun sonuçları ile ilgili şu açıklamayı yapıyor: “2018 tüm büyük pazarlar açısından pozitif bir yıl oldu. Çin hem karadaki hem de denizdeki kurulumlarda liderliği elde etti. Önümüzdeki 10 yılda rüzgar enerjisinin gelişimi açısından Asya kıtasında büyük gelişme bekliyoruz. Denge Avrupa’dan Asya’ya doğru kaymakta. Fakat Güneydoğu Asya pazarlarının büyümesi için hükümet desteği ve enerji politikalarının bir an önce yerleşik hale gelmesi şart.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.