btbilgi

Yakın gelecekte otonom araçlar hayatımıza girmeye başlayacaklar. Hem otomotiv firmaları, hem de teknoloji geliştiren şirketler hazırlıkların 2025 yılına kadar tamamlanacağını aktarmakta. Halen saha testleri devam etmekte olan otonom araçları aktif olarak trafikte görebileceğiz. Kendi kendine giden araçları yapay zeka sistemi yönetiyor olacak. Burada hala kimsenin emin olamadığı büyük bir sorun var: Yapay zekalar oluşabilecek kaza risklerine, güvenlik sorunlarına ve siber saldırılara hazır mı?

AVL Araştırma ve Mühendislik firması bu konuda bazı bilgiler vermekte. Otonom arabalardan bahsederken araç kontrol seviyelerinden haberdar olmak gerekli:

  • Tam otonom anlamına gelen L5 seviyesi altyapı ihtiyaçları ve aşırı gelişmiş yapay zeka ihtiyacı yüzünden 2025’e yetişmeyebilir denilmekte.
  • Aracınızın kendi kendine park alanına gidip, ihtiyacınız olduğunda da sizin yanınıza gelmesi anlamına gelen L4 fonksiyonlar daha kısa bir süre içinde gerçekleştirilebilecek.
  • Trafik sıkışıklığı asistanı gibi, hala sürücünün arka planda güvenlik amaçlı bulunduğu L3 seviyesi fonksiyonlar pazara yakında girecek olgunluğa ulaşmak üzere.
  • Birlikte kullanıldığında L2, tek başlarına L1 otonomluk sağlayan şerit takip asistanı ve adaptif hız sabitleme sistemi benzeri sürüş destek sistemleri ise uzun süredir zaten kullanımda.

Verilen bilgilere göre L5 seviyede otonom araç sistemleri gelecekte siber saldırılara karşı kendini savunabilecek. Halen otomotiv ve teknoloji firmaları birlikte bu amaçla çalışmalar yürütüyorlar. Otonom araçların hepsi bir bilgisayar ile idare edilmekte, bu cihazlar da ağ bağlantısı ile dış sistemlerle konuşuyor olacak. Bugün en güvenli olduğu düşünülen kurumların internet siteleri bile dışarıdan ataklarla ele geçirilip tahrip edilebilmekte. Otonom araçalrın benzer şekilde çalışan ağ bağlantılı bilgisayarlarındaki yapay zeka sistemleri siber saldırıları algılayabilen, saldırıyı gerekli yerlere raporlayabilen ve gerekirse aracı kapatan özellikler içerecekler.

Raporda 2020 yılında otonom araç piyasa değerinin 60 milyar Euro seviyelerinde olacağı aktarılmakta. Bu pazarda büyük payı HMI, veri güvenliği, haritalama ve navigasyon, kontrol sistemleri yazılımları, sensör donanım teknolojileri, sensör yazılımları, V2X (araçtan dışarıya bağlantı) altyapıları ve donanımları alacak. En büyük payın ise yazılım alanında olacağı öngörülüyor. Yazılım denilince de güvenlik yazıımları bu pazarda kendine önemli yer bulacak. Daha günümüzden itibaren çeşitli firmalar otonom araçların güvenlik sorunlarını çözmek için çözümler geliştirmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.