btbilgi

Araştırmalara göre veri sızıntıları geçtiğimiz sene ortalama 3,86 milyon dolar zarara neden oldu. Bunları engellemek için şirketler çeşitli önlemler almaya çalışıyorlar. Hem dıştan hem de içten gelecek tehlikeler için yapılacak çok şey var. Peki son kullanıcı tarafında işler ne durumda? Burada en yenilikçi çözümlerden biri dijital kimlik uygulamaları. Güvenlik firması Komtera Teknoloji dijital kimliklerin yaygınlaşması ile güvenli sektöründe mümkün olacak olumlu senaryoları aşağıdaki gibi özetlemiş.

Kişisel veri koruma düzenlemelerine destek

2018 yılı çeşitli sosyal medya platformlarının kullanıcı verilerini kötüye kullandığının sıkça konuşulduğu bir yıl oldu. Hesapların ve kimliklerin çalındığı veya kopyalandığına dair kullanıcı endişelerinin güçlenmesi, farklı ülkelerde farklı güvenlik düzenlemelerine yol açtı. GDPR gibi veri koruma kanunları artacak ve kapsamları genişlemeye devam edecek. Dijital kimlik çözümleri bu düzenlemelerin uygulanmasını kolaylaştıracak.

İleri teknolojik hackerlara karşı dijital kimlik

Veri sızıntılarına dair Breach Level Index isimli çalışma 2013’ten beri toplam yaklaşık 15 milyar veri sızdırıldığını, 2018’in ilk yarısı için ise bu rakamın 25 milyon veri olduğunu gösteriyor. Teknolojik gelişmeleri yakından takip eden hackerler, kullanıcıları kandırmak için her geçen gün yeni yöntemlere başvuruyor. Geleneksel kimlik doğrulama yöntemleri bunlara karşı savunmaya yeterli değil. Doğru çözüm biyometrik yöntemler kullanarak güvenilir kullanıcı kimlik kontrolleri yapmak olacak.

Mobil cihazlarda daha fazla güvenlik

Küresel web trafiğinin yüzde 52’sinden fazlası mobil cihazlardan gelmekte. Oltalama saldırılarının yüzde 48’i ise mobil cihazlara yönelik gerçekleşmekte. Kullanıcıların mobilden saldırılara maruz kalma ihtimalei, bilgisayara göre üç kat daha fazla. Servis sağlayıcıların veri güvenliği konusunda kullanıcıları tatmin etmesi için dijital kimlik sistemleri bir destek noktası haline gelmekte.

Ekstra biyometrik teknikler

Kullanıcı davranışlarına dayalı biyometrik tekniklerin üretimine devam edilmesi, rahatlık ile güvenliği birleştirecek. Dijital kimlik kullanımına biyometrik çok faktörlü koruma eklemek böylece mümkün. Klavyede kelimelerin nasıl girildiği ya da farenin nasıl hareket ettirildiği gibi sensörlere dayalı taramalar, sese ve yüze odaklı tekniklerde gelişmeler beklenmekte.

Şifrelere artık son

Veri sızıntıları ile ilgili bir rapora göre çoğu kullanıcı, ileride şifresini hatırlamak için en yaygın 25 şifreden birini şifresi olarak belirliyor. Bu durumun etkisiyle veri sızıntılarının yüzde 81’i zayıf, otomatik ya da çalınan şifrelerden oluşuyor. Dijital kimlik bu problemi de ortadan kaldırıyor. Çevrim içi ortamlarda dijital kimlik kullanımı dışında, bankaların ödemeler sırasında artık temassız kartlar ile kimlik doğrulaması gibi yöntemler de yaygınlaşacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.