btbilgi

Bulutlar yeşil gezegenimizin üçte ikisini kaplayan devasa bir örtü gibi düşünülebilir. Onlar sayesinde dünya üzerine direk düşen güneş ışınımı azalmakta ve bu da gezegenin daha fazla ısınmasını engelleyen bir sistem. Peki günün birinde bulut kümeleri azalmaya ve yok olmaya başlarsa ne olur? İşte bunu araştıran biliminsanları çok ciddi problemlere işrate eden bir öngörüye varmış durumdalar. Eğer bulutlar ortadan kaybolursa, dünyanın toprak ısısının 8 dereceye kadar artma ihtimali söz konusu.

‘Nature Geoscience’ jurnalinde yayımlanmış bir bilimsel makale bu konuyu ele alıyor. ABD’deki Caltech teknik üniversitesi araştırmacılarından oluşan bir grup, Çevre Bilimleri ve Mühendisliği profesörü Tapio Schneider’in liderliğinde karbon emisyonlarının bulut oluşumlarına olan etkisini ve sonuçlarını incelemiş. Schneider çalışma ile ilgili şunu aktarıyor: “Teknolojik gelişmelerin havaya yayılan karbon emisyonlarını azaltacağını umut ediyoruz. Fakat bulgularımıza göre henüz kimsenin farkında olmadığı bazı iklim değişikliği koşulları söz konusu.”

Burada söz konusu olan şey, havada bulunan ve devamlı artmakta olan karbondioksiin, bulutları olumsuz etkilemesi. Süperbilgisayar hesaplamalarına bakılırsa, sera gazları okyanuslar ve karalar üzerindeki bulutlar için büyük bir düşman. Emisyonlarda dönülmesi imkansız olduğu hesaplanan nokta, havada milyonda 1.200 parçacık (ppm) oranında karbondioksit bulunması. Halen bu oran 410 ppm seviyesinde. Araştırmacıların simülasyonlarına göre ise, eğer böyle devam ederse 1.200 ppm seviyesine gelecek yüzyılın başında ulaşmak mümkün olabilecek.

Her ne kadar bu rakam kesin değil de sadece bilimsel bir tahminden ibaret olsa bile, o zamana kadarki süreçte yıkıcı sonuçlara yol açacağı kesin. Daha önce bir başka araştırmada gezegenin ortama ısısının 2100 tarihine kadar 5 derece yükselebileceği ve o durumda insanlığın sonunun geleceği belirtilmişti. Bulutlar bu ölümcül iklim değişikliği senaryosunun gerçekleşmemesi için önemli bir rol oynuyor. Araştırmacılar tüm bulutlar gezegenden yok olursa, 56 milyon yıl önce yaşanmış Esosen Dönemi’ne denk ısılarla karşı karşıya kalacağımızı ifade ediyorlar. Bu da medeniyet için aşırı ısı sonucunda yok olma anlamına gelecektir denilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.