btbilgi

SSL (Secure Sockets Layer/Transport Layer Security, yani Güvenli Yuva Katmanı/Taşıma Katmanı Güvenliği) bir web sitesi ile sunucu arasındaki verileri koruyan bir şifreleme teknolojisidir. Bu teknoloji sayesinde web sitesine girilen kullanıcı hesap bilgileri, şifreler, kredi kartı bilgileri ve online form içerikleri şifrelenir ve iletilir. Bu teknoloji web sitelerine bir SSL sertifikası ile eklenir.

Bir web sitesinde sertifikalandırılmış SSL koruması yoksa, hackerlar tarafından kişisel verilerin ele geçirilmesi kolaylaşır. Bu veriler siber suçlular tarafından kolayca okunabilir ve kötüye kullanılabilir. Bir web sitesi SSL sertifikası ile korunuyorsa, adres çubuğunun köşesinde yeşil bir asma kilit simgesi görünür ve sitenin adres çubuğundaki URL’sinin önünde ‘HTTPS’ ibaresi görülebilir.

Dünya çapında web sitelerine online hizmetler sunan GoDaddy, SSL sertifikası ile korunmanın bir siteye neler kazandıracağını aşağıdaki gibi özetlemiş:

Kullanıcı güvenini kazanma

Bir web sitesinin SSL sertifikası olması, adres çubuğundaki asma kilit simgesi ile kolayca farkedilebilir. Bu da o web sitesinin kullanıcılarına, işletmenin güvenlik konusunu ciddiye aldığını ve koruma sağlamak için çalıştığını gösterir.

Arama sonuçlarında daha yüksek sırada çıkma

Google başta olmak üzere tüm arama motorları web sitesi güvenliği konusunu çok ciddiye almaktadır. SSL koruması sağlamış bir web sitesi, koruması olmayan bir web sitesine kıyasla arama motoru sonuçlarında daha yukarılarda çıkabilir.

Kredi kartı bilgilerinde güvenlik

Tüketiciler bir web sitesinden online alışveriş yapacakları zaman, kredi kartı bilgilerinin güvende olmasını tercih ederler. Bazı hosting şirketleri, bir web sitesinin kredi kartı kabul etmeden önce SSL ile güvence altına alınmasını gerektiren hizmet şartlarını zorunlu kılmaktadır. SSL sertifikası bulunması, web sitesine girilen kredi kartı bilgilerinin kötü niyetli kişilerce çalınmasının önlenmesine yardımcı olabilir.

Kullanıcı şifrelerini koruma

Veri koruma ve SSL şifre korumalı sayfaları olan ya da üyelik sistemi ile çalışan web sitelerini de yakından ilgilendirmekte. Giriş bilgilerinin ve kişisel verilerinin korunduğunu bilmek, ziyaretçilerin bu bilgileri web sitenizde paylaşırken kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlar.

Web formlarını güvenli yollama

SSL sertifikasına sahip olmak iletişim formları, potansiyel müşteri formları, anketler, bülten aboneliği gibi online formlar ile ziyaretçilerinin bilgilerini isteyen işletmeler için de önemlidir. İsim ve e-posta adresi kadar temel bilgiler bile olsa, ziyaretçilerin ve müşterilerin iletişim bilgilerini korumak bu çağda en önemli görevlerden biri olarak kabul edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.