btbilgi

İnovasyon ve teknoloji denildiğinde eskiden akla Japonya gelirdi. Silikon Vadisi konseptinin yerleşmesi ile bu odak ABD’ye kaydı. Şimdilerde Uzakdoğu ve Asya ülkeleri inovasyon konularında bayrağı ele almaya hazırlanıyor. Bunu uluslararası vergi, denetim ve danışmanlık firması KPMG’nin gerçekleştirdiği ‘Küresel Teknoloji Endüstrisi İnovasyon Araştırması’ ortaya koymakta. Rapora göre 2023 yılına kadar dünyanın yeni teknoloji merkezi kıta değiştirebilir.

KPMG’nin yıllık araştırmasına küresel teknoloji sektörüne yön veren 740’ı aşkın sektör lideri ve yönetici katılmış. Araştırmaya katılan liderlerin yaklaşık yüzde 60’ı teknoloji inovasyon merkezinin, gelecek 4 yılda Silikon Vadisi’nden dünyanın başka bir köşesine kayacağına inandıklarını belirtmiş. Görüşlerle oluşturulmuş yeni teknoloji merkezi adayları listesinde yer alan 15 şehirden 7’si Uzakdoğu ve Asya’dan.

Rapor sonuçları ile oluşturulmuş, 2023 yılına kadar dünyanın yeni teknoloji merkezi olmaya aday 15 ülke listesi şu şekilde sıralanıyor:

 1. New York (ABD)
  2. Pekin (Çin)
  3. Tokyo (Japonya) ve Londra (Birleşik Krallık)
  5. Şanghay (Çin) ve Taipei (Tayvan)
  7. Singapur (Singapur)
  8. Seul (Güney Kore)
  9. Boston ve Austin (ABD)
  11. Berlin (Almanya)
  12. Hong Kong (SAR)
  13. Washington DC (ABD)
  14. Paris (Fransa)
  15. Tel Aviv (İsrail)

Araştırma teknoloji alanında ön plana çıkan ülkelerin, sektörün lideri konumundaki ABD ve Çin’le arayı kapatmaya başladığını göstermekte. Araştırmaya katılan liderlerin yüzde 23’ü, teknolojik inovasyon alanında en fazla ümit vaadeden pazar olarak ABD’yi gördüklerini belirtti. Bu oran geçtiğimiz yılki araştırmada yüzde 34 seviyesindeymiş. Geçen yılki listede yüzde 26 ile ikinci sırada yer alan Çin, bu yıl yerini korusa da yüzde 17’ye gerilemiş durumda.

Araştırmada potansiyeli yüksek yeni teknoloji merkezi adayları, 10 kriter üzerinden değerlendirilmiş. Bu kriterler yetenekli iş gücünün bulunması, Milenyum Kuşağı için cazip bir şehir olması, pozitif demografik trendler, araştırma ağırlıklı üniversitelere ev sahipliği yapması, teknoloji parklarına sahip olması, başarılı startup’ların kurulmuş olması, teknolojiyi destekleyen düzenleyicilerin bulunması, vergi ve hükümet destekleri olması, yatırım fonları bulunması ve başta yüksek hızlı internet olmak üzere modern bir altyapısı olması.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.