btbilgi

İspanya’nın Barselona şehrinde devam etmekte olan Mobil Dünya Kongresi (Mobile World Congress, MWC), tüm büyük teknoloji şirketlerinin üstüste yaptıkları duyurulara sahne oluyor. Her sene geliştirilen en yeni teknolojilerin bazılarının duyurulduğu büyük bir etkinlik olan MWC, Qualcomm için de ideal bir tanıtım fırsatı. Dünyanın en büyük mobil işlemci üreticisi firma, burada otomobiller için hazırladığı 4G/5G ve Wi-Fi 6 altyapı çözümlerini gösterdi.

Qualcomm’un duyurduğu Snapdragon Otomotiv 4G ve Snapdragon Otomotiv 5G platformları, yeni nesil ağ bağlantılı araçlar için. Bu platformlar araçların birbiriyle iletişim kurmalarına olanak sağlayan C-V2X teknolojisi, RF Front-End çözümleri ve yüksek hassasiyetli çok frekanslı GPS sistemi gibi özellikler içermekte. Bir diğer özellik olan Dual Sim Dual Active modu (DSDA), sürücüye istediği bağımsız telekom operatörü üyeliğini seçme şansı vermekte.

Otomotiv 4G/5G platformları eş zamanlı çok frekanslı ve çok gruplaşmalı GNNS’i de desteklemekte. Bu da GPS, Galileo, Glonass, BDS ve QZSS ve Qualcomm’un gözü kapalı tahmin navigasyon teknolojlerinin hepsine uyumlu  olan 3 boyutlu navigasyon çözümü. Bu sistem ile araçta en doğru seviyede yer tespiti yapılabilmekte. Yeni Snapdragon otomobil bağlantı platformlarının 2019 sonuna kadar örnekleri sunulacak ve 2021 yılında üretilen araçlarda da yer alacak.

Qualcomm ayrıca bu seneki MWC etkinliğinde, otomotiv endüstrisi için yeni nesil Wi-Fi ve Bluetooth altyapısı sağlayacak Wi-Fi 6 çipi QCA6696’yı da gösterdi. Bu çip firmanın 4G/5G platformlarını tamamlamak amacıyla tasarlanmış. Çip araç içinde uçtan uca daha etkin bir bağlantı için Dual Wi-Fi 6 çoklu giriş ve çıkış (MIMO) erişim noktalarını destekliyor.

Kullanıcılar bu çiple donatılmış araçlarda aynı anda sabit veya mobil birden fazla ekranda HD video izleyebilecek. Ayrıca uyumlu olan cihazlardan araç içi eğlence sistemlerinde ekran yansıtma ve kablosuz kameralar için de destek özellikleri bulunmakta. Ses tarafında ise çipset Bluetooth 5.1 desteği ve Qualcomm AptX Audio desteği verebiliyor. Bu çipin de 2021 yılında piyasada olacak araçlarda bulunması planlanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.