btbilgi

2019’un katlanan telefonların piyasaya çıkış yılı olacağını zaten biliyorduk. Büyük markalar Mobil Dünya Kongresi (MWC) öncesi ve sırasında katlanabilir akıllı telefon ürünlerini göstermeye başladılar. Önce Samsung Galaxy Fold gösterildi, ardından Xiaomi benzer bir tasarım sundu. Sonrasında MWC’de Huawei Mate X tanıtıldı. Güney Kore elektronik devlerinden LG’nin de böyle bir ürün üzerinde çalıştığı biliniyordu ama ne olduğu şimdi ortaya çıktı. LG V50 ThinQ 5G modeli bir basın toplantısında herkese gösterildi, ama diğerlerinden biraz farklı bir şekilde çalışıyor.

LG’nin bu alandaki rakipleri genelde tek bir katlanabilir ekran tasarımı kullanmayı tercih ettiler. Bu teknoloji özel yapım menteşe mekanizmaları, esnek ekranlar ve işletim sisteminin ciddi bir şekilde değiştirilmesini gerektiriyor. LG ise değişik bir şey denedi ve V50 ThinQ modelinde çift ekran kullanmayı tercih etti. Bu akıllı telefona ikinci bir ekran takıyor ve büyük bir işlevsel potansiyele ulaşıyorsunuz. Sonuçta ortaya çıkan cihaz diğerleri kadar çekici görünmeyebilir fakat fiyatının çok daha makul olacağı kesin.

LG V50 ThinQ 5G telefonun OLED FullVision ana ekranı 6,2 inç büyüklüğe ve 3120 x 1440 piksellik (QHD+) çözünürlüğe sahip. Kalbinde bir Qualcomm Snapdragon 855 işlemci yatıyor, 6 GB bellek ve 128 GB depolama alanı ile geliyor olacak. Ayrıca isminden anlaşılacağı gibi 5G mobil ağlarını da destekliyor olacak. Bu ağlar aktive edildiğinde, şu anda kullanılmakta olan 4G ağlardan yaklaşık 20 kat daha hızlı veri indirilebilecek. Diğer dikkat çekici teknik özellikleri arasında yüksek kalitede surround ses veren DTS:X teknolojisi ve Bluetooth ses kalitesini artıran Qualcomm® aptX ™ ve aptX HD teknolojileri de bulunmakta.

Fakat cihazın asıl ilginç yanı ikinci bir ekran takılabilmesi. Bu ekran bir telefon kılıfına benzer şekilde tasarlanmış. LG bu özellik ile kullanıcılara uygulama görüntüleme, oyun ve çoklu görev deneyimi için 2160 x 1080 piksel çözünürlükte ikinci bir 6,2 inçlik OLED ekran daha veriyor. Bu ikinci ekranın kullanım alanlarına örnek olarak, kullanıcıların bir ekrandan film izlerken diğer ekrandan o film hakkında yapılan yorumları okuyabilmesi verilebilir. Ayrıca mobil oyunlarda bir ekran ana görüntüyü sunarken, diğeri kontrolleri içerebilir.

LG katlanır ekranlı telefonda farklı bir şey deniyor: V50 ThinQ 5GÇift ekranda birden fazla doküman veya Android uygulaması açmak da mümkün olacak. Bir başka kullanım alanı ise ikiden fazla katılımcıyı görebileceğiniz daha geniş video konferanslar olacak. İki ekran 104 derece veya 180 derece konumlarında kullanılabilmekte.

LG V50 ThinQ 5G modeli akıllı telefonun ne zaman piyasada olacağı veya fiyatı hakkında henüz bilgi verilmedi. Ayrıca cihazın 5G yetenekleri hakkında da ayrıntılı veri yok. Ama rakiplerin ürünleri ile rekabet edebilmek için, LG’nin cihazı 2019 içinde satışa sunması gerektiği de bir gerçek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.