btbilgi

Bilgi hizmetleri şirketi Experian, araştırma ve danışmanlık firması Forrester ile gerçekleştirdiği yeni çalışmanın sonuçlarını sundu. Türkiye de dahil olmak üzere Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da 700’den fazla üst düzey yöneticinin katılımıyla gerçekleştirilen sektör araştırması, yöneticilerin işleri, öncelikleri ve gelecek vizyonları ile ilgili bilgiler sunuyor. Araştırma raporuna göre, her 5 CEO’dan 4’ü kendi şirketlerinin büyümesi konusunda veri, analitik ve yapay zeka konularını çok önemli buluyor.

‘İnovasyon, Akıllı Veri ve Müşteri Odaklılığa Yönelim’ başlıklı rapor evrensel olarak dijital alana yönelim, KOBİ servisi ve müşteri yönetimi olarak üç ana temayı kapsıyor. İçerisinde EMEA Bölgesi’ndeki şirketlerin kritik yatırım planlarına dair öngörüler, gelişen trendlerin detayları, hayati öncelikler ve yüzlerce CEO için ön plana çıkan zorluklar yer almakta. Rapor yöneticilerin artan maliyetler, müşteri kaybının önlenmesi ve geri ödenemeyen borçların engel olduğu müşteri deneyimini geliştirmeye odaklandığına işaret etmekte.

EME bölgesi şirketlerinin yarısı (yaklaşık yüzde 50) müşteri deneyimini geliştirmek, güven ve memnuniyeti artırmak için kararlı bir şekilde çalışmalarını sürdürmesine rağmen, müşteri kazanım maliyetlerinin yükselmesi ve geri ödenemeyen borçların artması gibi durumlarla karşılaşıyor. Türkiye’de araştırmaya katılan yöneticilerin yüzde 47’si, müşterilerin hassas işlemlerini daha erken bir aşamada gerçekleştirerek potansiyel yüksek riskleri yönetmek için otomatik bir karar sistemi uygulamaya odaklanmış durumda. Türk yöneticilerin yüzde 67’si, bu anlamda ileri seviye analitik teknikler ve yapay zekanın benimsenmesinin en önemli öncelik olduğunu belirtmiş.

Araştırma rapouna bakılırsa Türkiye’de yapay zeka ve makine öğrenmesi kullanan kuruluşlar, operasyonel maliyetlerini yüzde 4 oranında düşürebilmiş. Ayrıca bu çözümler sayesinde satışları artıran ve erken müdahalelerle kayıp karşılığını azaltan müşteri davranışları hakkında ipuçları topluyorlar. Buna ek olarak, araştırmaya katılan yöneticilerin yüzde 52’si önümüzdeki 12 ay içinde büyümeye devam etmek istiyor.

Raporda önümüzdeki yıl boyunca daha hızlı, daha güvenilir ve daha iyi kararlar alınmasını sağlayacak bu alanların yatırımların odak noktası olacağı ifade edilmiş. Şirketler eski teknolojilerini ve çoklu kanalda tutarlı kararlar verememelerini kabul ediyorlar denilmekte. Bu yüzden de müşteri deneyimini geliştirmek için çalışmalarına devam etmekteler. Şirketlerin dörtte birinden fazlası (yüzde 28) yeni müşteriler için kesintisiz ve sorunsuz bir deneyim sunabileceklerinden emin olmadıklarını kabul etmiş. Yüzde 26’sı ise en gelişmiş analitik teknikleri kullandığını düşünmüyor.

Birçok ölçekten işletme, müşterilerine sürekli olarak en iyi şekilde hizmet vermeyi garantilemek, öngörülerini belirlemek ve bunlarla ilgili bilgi paylaşmak için mümkün olduğunca büyük bir veri dünyasına erişme ihtiyaçları olduğunu kabul ediyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.