btbilgi

Her sektörde olduğu gibi telefon dünyasında güvenlik giderek daha önemli hale geliyor. Burada olay tamamen daha akıllı telefon kilitleme ve kimlik onaylama mekanizmaları üzerine gelişmekte. Telefonları kilitleme ve açma tekniklerinin geçmişine şöyle bir bakarsak önce şifre vardı. Çok uzun süre kullanıldıktan sonra dokunmatik ekranlarla, ekrana şekil çizerek açma geldi. Gelişmiş sensörler kullanılınca parmak izi okuma ve ardından yüz tanıma devreye girdi. Şimdi LG yeni bir teknoloji daha deniyor, Hand ID.

Hand ID teknolojisi aslında parmak izi tarama ve yüz tanıma yöntemlerinin tuhaf bir birleşimi gibi düşünülebilir. Bu biyometrik kimlik onaylama tekniği ilk olarak firmanın G8 ThinQ modelinde bulunacak.  Cihazın ön kısmında bulunan Z Camera, elinizi tarayabiliyor. Kameranın özelliği el damarlarını saptayabilmesi. Bu da her kişiye özgü, aynı gözbebeği gibi bir biyometrik özellik.

Kullanıcılar telefonu aldıklarında ellerini, aynı yüz taramadaki gibi Hand ID sistemine tanıtacaklar. ThinQ yapay zeka altyapısı destekli sistem tanıtılan eldeki damarların yerlerini, renklerini, şekillerini ve kalınlıklarını hafızasına alacak. Bunun için aynı diğer biyometrik tarama yöntemlerinde olduğu gibi kullanıcı elini farklı mesafe ve açılardan birkaç kez göstermek durumunda. LG kameranın ve el tanıma sisteminin diğer yöntemlerden (özellikle de Face ID teknolojisinden) daha zor aşılabileceği konusunda iddialı.

Kullanıcı bir kez elini düzgün tanıttıktan sonra, cihazı durduğu yerden her eline alacağı zaman Hand ID otomatik olarak tarama yapacak. Böylece şifre girmeye, ekrana şekil çizmeye, parmak okutmaya veya yüzünüzü telefona göstermeye uğraşmadan cihaz direk açılabilecek.

Z Camera’nın ayrıca derinlik ölçme becerisi de var. Bu da LG’nin bir diğer ilginç teknolojisi olan Air Motion’u gerçek kılıyor. Air Motion telefonunuzu hiç ellemeden, sadece belli el hareketleri ile komut vermeyi sağlamakta. Sistem kamera aracılığı ile belli el ve yumruk hareketlerini tanıyacak, bunları istenen komutlara atayacak. Mesela uzaktan selfie çekeken el hareketi ile deklanşöre basabilir veya müziğin sesini kısıp yükseltebilirsiniz. Ayrıca gelen aramaları kabul etme veya reddetme gibi komutlar da el hareketlerine atanabiliyor olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.