btbilgi

Dünya nüfusu şehirlerde toplanırken, her ülkede tarım faaliyetleri giderek önem kaybetmekte. Şehirlerdeki işlere ve parlak hayata kapılan insanalr, tüketim toplumunun birer üyesi haline geliyorlar. Peki bunu değiştirmek için neler yapılabilir? Mimar Christ Precht ve eşi Fei Precht’in kurduğu Avusturya merkezli tasarım firması Studio Precht bu konuya kafa yormuş. Ortaya çıkardıkları The Farmhouse isimli proje şehir yaşantısını tarım faaliyetleri ile birleştirip, sürdürülebilir bir gelecek için hazırlık yapmayı hedefliyor.

İki yıldır geliştirdikleri Farmhouse projesi hakkında Chris Precht şunları söylüyor: “Doğa ile fiziksel ve zihinsel bağlantımızı yitirmiş durumdayız. Bu proje kendimizi çevrenin yaşam döngüsüne tekrar dahil edebilmek için bir katalizör görevi yapabilir”. Sadece doğadan uzaklaşma değil, projenin çıkış noktaları arasında iklim değişikliği, gıda krizleri ve nüfus artışı da var. Nihayetinde ortaya çıkartılan şey, dikey tarım tekniklerini özümsemiş, modern şehir hayatına uygun bir yapı olmuş.

Yerden yükselen upuzun bir sera hissi veren Farmhouse, dikey tarım ve sürdürülebilirlik yöntemlerini her noktasında topluyor olacak. Dairelerde yaşayanlar aynı zamanda birer dahili tarlaya sahip olacaklar. Herkes kendi gıdasını yetiştirecek, fazlası zemin kattaki gıda pazarında satışa çıkartılabilecek. Bina tarafından üretilen ısı bitkilerin yetiştirilmesi için kanalize edilebiliyor, yağmur suyu toplanıp filtrelerle sulamada kullanılıyor. Binada oluşan organik atıklar ise kompostlama tekniği ile gübreye dönüşüyor.

Farmhouse projesinde modüler yaşam ve dikey tarım bir aradaBinanın kendisi modüler parçalardan inşa edilecek. Ama materyal olarak çapraz lamine ahşap (CLT) bloklar kullanılması planlanmış. Daha önce bu malzeme ile gerçekleştirilen çok etkileyici yapılar ve gerçekleşecek proje örnekleri görmüştük. Bu malzeme hem çok dayanıklı, hem de beton veya çeliğe göre çok daha küçük bir çevre ayak izine sahip. Ahşap bloklar inşaat alanında hazırlanacak ve A şeklinde çerçeveler oluşturacak biçimde yerleştirilecek. Duvar parçaları ise içlerinde yalıtım, elektrik, su ve atıklar için gerekli altyapıyı barındıracak.

Bu binada yaşamayı tercih edenler, dairelerini çeşitli seçeneklerden oluşan kombinasyonlarla döşeyebilir. İhtiyaca veya üretim isteklerine göre dikey tarla opsiyonları ev sahiplerine sunulacak. İstenirse çift katlı evlere sahip olunabilir, dış yüzeye güneş panelleri eklenebilir veya odalar farklı tasarımlarda konfigüre edilebilir olacak. Dairelerin dış yüzeylerinde balkonlar ve çeşitli bitkiler bulunabiliyor. Böylece bina sadece devasa bir tarım alanı değil, aynı zamanda havadaki karbondioksiti de temizleyen dev bir filtre görevi görebilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.