btbilgi

Web gezginleri yetişkin içerikler olan web sitelerine girmeyi seviyor. İnternet keşfedildiğindne beri de bu durum değişmiş değil. Ama internetin yaygın kullanılmaya başlanmasından bu yana büyük bir değişiklik var, o da yetişkin web siteleri kullanıcılarını hedefleyen kötü niyetli online saldırganlar. Kişisel veri ve hesapların peşinde olan siber suçlular, geçen sene itibarı ile bu alana ağırlık vermiş durumdalar.

Kaspersky Lab’in sunduğu bir güvenlik raporuna göre, yetişkin içerikler bulunan sitelerin kullanıcılarına saldırılar 2018’de büyük ölçüde yükselmiş durumda. Geçtiğimiz yıl sadece bir senede 110 bin bilgisayara saldırı gerçekleştirilmiş. Saldırı miktarı önceki seneye göre üç kat artmış ve 850 bin defadan fazla sızma denemesi saptanmış. Ayrıca yetişkin web siteleri üzerinde gösterilen çalıntı hesap satışı reklamlarında da artış gözlemlenmekte.

Bu siteleri kullanan kişilerin hesap ve kredi kartı bilgilerini çalmaya çalışan birden fazla kötü niyetli yazılım bulunduğu raporlanmış. Bunların arasında ‘Jimmy’ isimli truva atı ön plana çıkıyor. E-posta yolu ile yayıldığı bilinen bu yazılım, web sitelerini kullanan kişilere sahte kampanya ve vaatler sunarak bilgi çalmaya çalışıyor. Benzer truva atları özellikle Pornhub ve XNXX gibi popüler sitelerin kullanıcılarına dadanmış. 2017’de ise daha fazla çeşit zararlı yazılımın daha fazla siteye saldırı yaptığı açıklanmakta.

Kaspersky yaptığı araştırmada bu sitelerden açınmış kullanıcı hesaplarının karanlık web satış alanlarında çok ucuza gittiğini saptamış. Yetişkin web sitelerinde açılan hesaplar için kullanıcılar normalde 30 dolara kadar üyelik ödeyebiliyor. Ama siber suçlular bu hesapları satarken 3 dolar ile 9 dolar arası para talep ediyorlar. Araştırmacılar karanlık web üzerinde en az 3 bin adet satış listesi bulunduğunu da bilgi olarak vermişler. Normal internet üzerindeki 15 binden fazla satış ilanı da göz önüne alınınca, bu satışların 2017’ye göre en az iki kat arttığı ifade ediliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.