btbilgi

Elektrikli kaykaylar şimdiye kadar geliştirilmiş mobilite çözümleri arasında farklı bir yer tutuyor. Bu araçların çoğunluğu hoş bir şehir gezintisi için tasarlanmamış. Elektrikli bisikletler veya küçük motorsikletler gibi değiller. Bunlar daha çok spor amaçlı kullanıma uygun, yüksek performanslı araçlar. Çoğunluğu yaklaşık saatte 40 kilometre hıza çıkabiliyor ve bazıları arazide bile kullanılabilmekte. Şimdi bunlara tam bir canavar olan Bajaboard Pantera katılmak üzere.

Elektrikli kaykayların çok hızlı olmasına gerek yok, eğer günlük kullanım için istiyorsanız zaten trafikte fazla hız yapamazsınız. Ayrıca bisiklet sınıfına girmediği ama motoru olduğu için de her şehrin araç düzenlemelerinde uygun bir yer da bulamayabilrsiniz. Fakat saatte yaklaşık 72 kilometre hıza çıkabilen Bajaboard Pantera gibi sıradışı araçları da zaten trafikte yazık etmeye gerek yok. Bu araç saatte 40 kilometre hıza sadece 2,5 saniyede çıkabiliyor, ama bunun için önce üzerinde durmayı başarmanız gerekli.

Pantera’nın tekerleklerine bağlı dört adet 3,5 kilowattlık elektrikli motor bulunmakta. Alt kısmında 1,1 kWh kapasiteli batarya paketi var ve toplamda 10,7 beygire denk bir güce (8 bin watt) sahip. Bataryası tam şarj ile sizi 45 kilometre götürebilmekte. Ama asıl önemlisi bir spor otomobil sürüyormuş hissi veren hızı ve akselerasyonu. Tasarımcıları yaptıkları denemelerde aracın potansiyelinin ancak yüzde 70-80’ine çıkabildiklerini söylüyorlar. Ayrıca tam gaz verildiğinde 26 kilogramlık Pantera’nın üzerinde durmanın mümkün olmadığı konusunda da iddialılar.

Eğer aracı sınırlarına kadar zorlamak niyetinde değilseniz, o zaman iyi bir haber daha. Bajaboard firması motor kontrolünü sınırlama özelliği araca eklemiş. Böylece yanlışlıkla tam gaz vererek kazaya yol açmak gibi bir şanssızlık yaşamayabilirsiniz. Başka ilginç bir bilgi daha: Eğer elektrikli kaykaylar konusunda acemiyseniz, üretici firma size aracı satma konusunda pek de hevesli değil. Pantera’nın nasıl bir güce sahip olduğunu biliyorlar ve insanları seri üretim bir kaykayla yaralamak niyetinde değiller. Aracı daha çok havalı bir süper spor araba gibi görüyorlar. İlgilenenleri önceden uyarmış olalım.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.