btbilgi

Yakın gelecekte Çinli köylüler banknotlara elveda diyebilir. Çin hükümeti yeni duyurduğu bir dijital para kullanım yol planı ile bunu hedefliyor. Plana göre en küçük köylerdeki vatandaşlar bile mobil cihazları üzerinden para alışverişi ve ödeme yapabilecekler. Amaç online finans servislerini ülkenin her yerine bir an önce yayabilmek. Bu iddialı fikrin uygulanmasına 2020 yılından itibaren başlanacak gibi gözüküyor.

Dijital para kullanım yol planı önergesi Çin hükümeti ve en üst seviyedeki kurumları tarafından hazırlanmış. Aralarında Çin Merkez Bankası, Bankacılık ve Sigorta Düzenleme Komisyonu, Borsa Düzenleme Komisyonu, Maliye Bakanlığı ile Tarım Kalkınma Bakanlığı bulunmakta. Burada köylülerin ve çiftçi komünitelerinin hayatlarını biraz daha kolaylaştırmak hedeflenmekte. Bu sayede köylerde yaşayanlar en basitinden tarım araçları almaktan arazi satışına kadar her alanda dijital para kullanabilecekler.

TechCrunch’ın verdiği bilgiye göre yüzmilyonlarca Çinli köylerini ve kasabalarını bırakıp daha iyi bir hayat peşinde büyük şehirlere taşınmış durumda. Fakat istatistiklere bakılırsa hala Çin halkının yüzde 42’si küçük şehirlerde ve daha az nüfuslu yerleşim bölgelerinde ikamet etmekte. Çin hükümeti bu bölgelerde bulunan halkın yaşam şartlarını iyileştirerek hem genel mutluluğu artırmaya, hem de şehirlere yapılmakta olan göçü engellemeye çalışıyor.

Büyük şhirlerde akıllı telefonlar üzerinden gerçekleştirilen mobil ödeme servisleri yaygın olarak kullanılmakta. Fakat bu ve benzeri uygulamaların taşraya yayılması için büyük bir potansiyel görülmekte. 2017 yılında tüm Çinli yetişkin vatandaşların yüzde 76,9 kadarı en az bir kere dijital ödeme kullanmış. Taşra bölgelerinde bu oranın yüzde 66,5 civarında kaldığı bilgisi aktarılmakta. Hükümetin dijital para kullanım yol haritası dışında, taşra bölgelerinin dijital dönüşümü konusunda daha büyük bir plan üzerinde çalıştığı da ifade ediliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.