btbilgi

Güney Kore’nin Seul şehrinde 2022 yılında bir robot müzesi açılması planlanmakta. Seul metropolitan şehir yönetimi tarafından bu amaçla bir bina tasarım yarışması yaplımış. Uluslararası düzenlenen yarışmayı da Türkiye’den katılan Melike Altınışık Architects (MAA) isimli mimari stüdyosu kazanmış durumda. Müze tasarımındaki en ilginç nokta ise, yapının inşasını özel tasarlanmış robotların gerçekleştirecek olması.

Türk tasarımı robot müzesi, robotlar tarafından inşa edecek‘Robot Science Museum’ (RSM) ismini taşıyacak olan robot müzesi, Güney Kore vatandaşlarının robotik bilimine ve teknolojilerine ilgisini artırmak amacıyla planlanmış. Müze ve sergileri sayesinde insanlarda robotlarla yaşam bilinci geliştirilecek. Müzede sadece çeşitli robot örnekleri yer almayacak, aynı zamanda robotların inovatif tasarımı ve üretilmesi ile ilgili farklı sergiler de bulunacak. Müzenin yapımına 2020’da başlanacak ve ilk geçici sergisi ise binanın kendisinin robotlar tarafından inşası olacak.

Türk tasarımı robot müzesi, robotlar tarafından inşa edecekMüzenin bir sergisi gibi tasarlanmış inşa sürecinde, önce üç boyutlu yazıcı robotları devreye sokulacak. Daha önce prototiplerini gördüğümüz bu robotlar binanın temelini inşa edecekler. Ayrıca çevre düzenlemesinde de görev yapacaklar. Ardından vince benzeyen otonom inşaat robotları yapının dış yüzeyindeki kıvrımlı parçaları monte edecekler. Bu inşa süreci için ‘Building Information Modeling’ (BIM) denilen bir sistem geliştirilmiş. Robotlar bina parçalarını kendi kendilerine koyacak, kaynaklayacak ve parlatacaklar. Uçan dronlar ise inşanın her sahasında havada bulunacak ve her şeyin plana göre ilerlediğine emin olmak için gözlemler yapılacak.

Türk tasarımı robot müzesi, robotlar tarafından inşa edecekTürk tasarım stüdyosu MAA ise yalnızca projeyi çizmekle kalmayacak, yapımında ve tamamlanmasında gerekli yüksek standartın korunabilmesi için projenin her noktasında da yer alacak. Projenin vizyonundaki ileri bilim ve teknoloji konseptlerinin korunabilmesi için, stüdyo yenilikçi materyallerden gelenensel ötesi inşa tekniklerine kadar çok farklı noktalar ortaya koymuş durumda. Bina fütüristik bir dünya sunabilmek için standart yapılardan farklı olarak küre ve yuvarlak hatlar barındırmakta. Ziyaretçiler ise robot müzesi içinde robotik dışında sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve hologram teknolojilerinin en yeni uygulamalarını da bulabilecekler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.