btbilgi

Akıllı telefon trendlerinde 2019’un en yenilikçi konseptinin katlanır telefonlar olduğunu daha önce belirtmiştik. Tüm büyük akıllı telefon üreticileri arka arkaya bu alanda geliştirdikleri ürünlerini tanıtmaya başlıyorlar. Mobil Dünya Kongresi’nde bir tanıtım yapmaktansa, Samsung 20 Şubat’da düzenlediği etkinlikle ilk katlanır telefonu Galaxy Fold’u gösterdi. Açıkken tablete benzer büyükçe bir ekrana sahip olan Galaxy Fold, katlanınca kapak ekranlı kompakt bir cihaza dönüşebilmekte.

Samsung ilk esnek ekran prototipini 2011’de göstermişti. Bundan 8 yıl sonra şimdi de bu teknolojinin piyasaya sürülme zamanı gelmiş durumda. Galaxy Fold’un esnek ekranı sadece bükülmekle kalmıyor, katlanıyor. Firma bunu başarmak için yeni bir polimer katmanı icat etmiş. Buna yeni bir menteşe mekanizması eklenmiş. Cihaz tıpkı bir kitap gibi düzgün ve doğal bir şekilde açılabilecek. Bunu başarmak için de, birbirine kenetlenen çok sayıda dişli içeren karmaşık bir menteşe geliştirilmiş.

Galaxy Fold kapalı şekildeyken tek elle aramalar, mesajlar ve işlevselliğin gerektirdiği her şeyi sunacak. Açılında erişilen büyük ekran deneyimi ise daha çok sunumlar, dijital içerikler, filmler ve Artırılmış Gerçeklik (AR) uygulamalarına uygun. Cihazaın arayüzüne eklenen bazı özellikler de bu deneyimi zenginleştirmek için kullanılacak. Mesela aynı anda üç pencere açmayı mümkün kılan ‘Çoklu Aktif Pencere’ özelliği gibi. Ayrıca bu tarz bir cihazda zorunlu olan uygulama sürekliliği de, kapak ile ana ekranlar arasında kesintisiz geçişler yapmaya olanak sağlayacak.

Cihaz açık şekildeyken 7.3inç’lik QXGA+ Dinamik AMOLED (4.2:3 oranlı) ana ekrana sahip. Kapalı halinde ise 4.6inç’lik bir HD+, 21:9 oranlı daha geleneksel görünümlü bir ekrana dönüşüyor. Ana kamera da selfie kamerası da 10MP çözünürlüğünde. Samsung aynı anda üç uygulama çalıştıran arayüzü desteklemek için 7nm teknolojisi ile üretilmiş 64-bit’lik sekiz çekirdekli bir işlemciye ve 12GB LPDDR4x belleğe sahip. Depolama alanı ise UFS3.0 özellikli 512GB olacak, cihazda ekstra bir MicroSD yuvası bulunmadığı aktarılmakta. Batarya ise büyük ekranı besleyebilmek için 4,380mAh gücünde olacak, hızlı şarj ve kablosuz şarj özellikleri taşıyacak.

Samsung’un ilk katlanabilir akıllı telefonu: Galaxy FoldHer ne kadar Galaxy Fold işletim sistemi olarak Anrdoid 9.0 Pie kullansa da, bu özel cihazın ihtiyaçları için Samsung üzerine epey ekleme yapmış durumda. Dünya çapında Nisan ayında yaklaşık 2 bin dolara piyasaya sunulması beklenen cihaz, 2019’un ikinci yarısında henüz verilmemiş bir tarihte Türkiye’de de pazara sunulacak. Fakat Samsung’un etkinliği sırasında basın mensuplarının fiziksel bir örneğini görmesine izin verilmeyen cihaz hakkında, daha şimdiden çeşitli potansiyel hayal kırıklığı belirtileri duyulmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.