btbilgi

Günümüzde yapay zeka algoritmaları insan oyuncuları her türlü oyunda yenebileceklerini ispatlamış durumdalar. Bunların başında satranç, Go, poker ve çeşitli video oyunları bulunmakta. Ayrıca fiziksel çaba gerektiren bazı sporlarda bile yer almaya başladılar. Mesela artık otonom yarış araçlarının olduğu bir Formula hayal değil. Robotlar masa tenisi bile oynayabilir duruma geldiler. Şimdi sırada çok yenilikçi bir teknolojik spor olan uçan dron yarışları bulunmakta.

Dünya çapında profesyonel uçan dron yarışmaları düzenleyen Drone Racing League (DRL) ve havacılık teknolojileri firması Lockheed Martin bu amaçla bir araya gelmişler. Bu ikili, geliştirilen proje kapsamında tüm öğrencileri, kod yazılımcılarını ve programcıları yapay zeka çözümleri oluşturmaya davet ediyorlar. Burada amaç uçan dronlara otonom yarış becerileri kazandıracak algoritmaları yazabilmek olacak. Bu dronlar hiç bir insan etkileşimi olmadan yüksek hız gerektiren manevralar yapabilmeli ve yarıştaki hedefleri kendi başlarına takip edebilmeli.

Alpha Pilot ismindeki bu proje oldukça iddialı bir de maddi ödüle sahip: Tam 2 milyon dolar. Bu ödül en hızlı ve en iyi uçan dron yapay zekasını yazabilen kişi veya ekibe verilecek. Şimdiye kadar yarışmaya 300’den fazla takım kayıt olmuş ve 8 Mart’a kadar kayıtlar devam ediyor. İlgilenen takımlar HeroX sitesindeki formu doldurarak yarışma için başvurabiliyorlar. Nisan ayında ana yarışma için ön elemeler gerçekleştirilecek. Teknoloji firması NVIDIA seçilen her ekibe bir Jetson AGX Xavier yapay zeka paketi verecek. DRL de her takıma bir profesyonel seviye yarış dronu sağlayacak.

Yarışmaya katılan takımlar yapay zekalarını önce sanal ortamda deneyecekler. DRL’in hazırladığı ‘Artificial Intelligence Robotic Racing (AIRR) Circuit’ ismindeki video oyunu benzeri yarış alanı, hangi takımın algoritmalarının daha iyi olduğunu ortaya çıkartmaya yarayacak. Burada birinci olan takım, yapay zekalı uçan dronunu dünyanın en iyi insan dron pilotlarına karşı test etme şansı yakalayacak.

Bu proje sadece eğlence sektörü için ilginç bir etkinlik anlamına gelmiyor. Burada geliştirilecek yapay zeka çözümlerinin gelecekte uçan dron araçlarına çeşitli yetenekler kazandırılması için bir başlangıç olması umut edilmekte. Bunların arasında acil durum ve felaket senaryolarında insanlarla birlikte arama-kurtarma görevlerinde çalışacak otonom dron araçlarının eğitilmesi başta geliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.