btbilgi

Veri merkezi Radore ve araştırma firması Akademetre, beraberce KOBİlerin BT ihtiyaçlarını inceleyen bir araştırma gerçekleştirmiş. Çalışma Türkiye’nin 5 büyük ili İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Kocaeli’nde, 250’ye kadar çalışanı bulunan 125 KOBİ ile yüz yüze yapılan anket sonuçlarına dayanıyor. Araştırma sonuçları ilginç bir eğilimi ortaya çıkartmış durumda. Rapora göre KOBİlerin yüzde 80’i teknolojik altyapı hizmeti alma konusunda yerel şirketleri tercih ediyor.

Raporda KOBİlerin öncelikli olarak yerli veri merkezleri ile çalışmayı tercih etmesi dışında, yüzde 81’inin dijital dönüşüme henüz hazır olmadığı sonucu da ortaya çıkmış. Bunun başlıca sebepleri arasında, alışılan sistemi devam ettirme arzusu ve bütçesel nedenler geldiği rapor ediliyor. Daha az çalışan sayısına sahip şirketlerde ise dijital dönüşüme hazır olma durumunun arttığı ifade edilmekte. Verilen bilgiye göre KOBİlerde büyüme hedefi ile dijital dönüşüm paralellik göstermekte.

Rapora bakılırsa KOBİlerin teknolojik altyapı için yerel firmaları tercih etmelerinin ardındaki en önemli sebeplerin başında, yapılacak yatırımın ükeye katkı sağlaması geliyor. İkinci sırada ise yerel şirketlerle daha kolay iletişim kurulması ve ana dilde teknik destek alınabilme imkanı gelmekte. Onu yönetilen hizmetlerin rahatlıkla alınabilmesi ile fiziksel olarak erişim ve denetleme imkanları takip etmekte. Bir diğer önemli sebep ise KOBİlerin yerli firmalardan güvenilir hizmet ve üst düzey veri güvenliği alacaklarına inanmaları olarak saptanmış.

Araştırma ile ilgili bilgi veren Radore Veri Merkezi Genel Müdürü Sadi Abalı, “Dijitalleşme süreçlerini ağırdan alan şirketler genellikle alıştıkları düzeni devam ettirme eğiliminde. Öbür yandan ise yerel veri merkezlerinin sunduğu avantajlar, dijitalleşmeyi çok daha yaygın hale getirmenin yanında 5G gibi yeni iletişim teknolojilerinin nimetlerinden faydalanılmasını da mümkün kılıyor. Dolayısıyla güvenilir bir BT altyapısı tercih eden, verilerine her zaman ulaşmak isteyen ve herhangi bir gecikme yaşamak istemeyen işletmeler, yerel veri merkezlerinden hizmet almayı tercih ediyor” şeklinde saptamalar yapmış durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.