btbilgi

Güneşten elde edilebilecek enerjinin sonu yok. Burada en büyük sorun dünya üzerinde henüz hiçbir güneş enerjisi toplama çözümü yüzde 100 verime ulaşabilmiş değil. Yani şu anda üretlmekte olan panellerin hiç biri üzerlerine gelen fotonların hepsini elektriğe çeviremiyor. Bunun sebebi de panellerin genelde çok uzun yıllar önce geliştirilmiş teknolojilere dayanılarak üretiliyor olmasından. Ama yenilikçi mateyaller ve farklı yaklaşımlar deneyenler de yok değil. İşte bunlardan biri de Fransız kökenli Insolight firması.

Prestikli bir teknik üniversite olan ‘École Polytechnique Fédérale de Lausanne’dan çıkmış Insolight firması, yenilikçi güneş enerjisi üretim sistemleri üzerine yıllardır çalışmaktaymış. Normalde geleneksel teknolojilerle üretilmiş güneş panelleri üzerlerine düşen ışınımın yüzde 15-19 arasında bir miktarını elektriğe çevirebilmekte. Bu da yaklaşık yüzde 80-85 civarının boşa gitmesi anlamına geliyor. Insolight’ın geliştirdiği sistem ise panellere düşen ışığı toplayıp konsantre hale getirmek ve enerji dönüşüm verimini artırmak üzerine kurulu.

Bu sistemde arı kovanına benzeyen altıgen lensler ve altında bulunan küçük ama çok yüksek verim sağlayan mini paneller yer alıyor. Lensler gelen ışığı bükerek dar ve ince bir hale getiriyorlar. Bu ince ışın da alttaki güneş enerjisi hücresine düşürülüyor ve normalden fazla bir enerji dönüşümü mümkün oluyor. Insolight yaptığı laboratuvar denemelerde yüzde 37 oranında verim elde ettiğini söylüyor. Onun dışında çatılara takılabilecek potansiyele sahip çözümlerde ise yaklaşık yüzde 30 civarında verim sağlanabilmiş. Bu da aynı boyutta bir panelde en az yüzde 50 daha fazla elektrik üretilebilmesi anlamına gelmekte.

Firma açık alan çatı testlerinde, panellerinin her türlü hava koşuluna maruz kaldığını aktarmakta. Sistem aşırı ısıda, fırtınada ve kış şartlarında denenmiş. Teknik olarak operasyonda bir sorun yaşanmadığı belirtilmekte. Bu sistemin, geleneksel güneş enerjisi panellerinin bulutlu havalarda yaşadığı verim düşüşünden de minimum seviyede etkilendiği ifade edilmiş. Firma halen panel üreticileri ile görüşme halinde ve kendi sistemlerinin varolan çözümlerle birlikte nasıl uygulanabileceğini araştırıyorlar. Yüksek verimli bu sistemin ilk örneklerinn 2022 yılında piyasaya sürülmesi planlanmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.