btbilgi

Her ne kadar aynı firma tarafından üretiliyor olsalar da; iPhone akıllı telefonlar, iPad tabletler ve Mac serisi bilgisayarlar farklı işletim sistemlerine sahip. Bu da farklı türden uygulamalar kullanılması anlamına geliyor. Apple geçmişte bunları birleştirme niyetini çeşitli yaklaşımlarla ifade etmişti. Ama günümüze kadar henüz kesin ve kalıcı bir uygulama yapılmadı.

Şimdi ise isim verilmeyen kaynaklara dayanan bir haberde, Bloomberg bu yönde bir çalışmanın planlanmakta olduğunu aktarıyor. Habere göre Apple tüm donanımların işletim sistemlerinde ortaklaşa çalışabilecek evrensel bir uygulama sistemi oturtmaya niyetli olabilir. Bu sayede iPhone, iPad ve Mac uygulama geliştiricileri ayrı ayrı her platform için uğraşmayacak. Geliştiriciler tek bir uygulama hazırlayacak ve tüm cihazlarda aynı şekilde kullanılabilecek.

Bu yaklaşımın bir diğer avantajı da farklı cihazlar için farklı uygulama mağazaları yerine tek mağaza bulunacak olması. Geliştiriciler uygulamalarını tek mağazaya onaya sunacak ve tek bir yerden toplam gelir kazanacaklar. Apple da birden fazla mağazadan gelen iş yükünü azaltmış olacak. Uygulama onay mekanizması uygulamaların farklı versiyonları için baştan tekrar tekrar yapılmayacak. Kullanıcılar da hangi cihaz için olursa olsun, tek mağzadan seçip indirecekler. Yani herkes için işler kolaylaşacak.

Apple bu yöndeki niyetini 2018’de düzenlediği Devepolers Conference (Geliştiriciler Konferansı) etkinliğinde tanıttığı Marzipan isimli evrensel programlama çerçevesi (framework) ile göstermişti. Bu projenin ilk safhasında çeşitli iOS uygulamaları Mac platformuna aktarılacaktı. Bunların arasında News, Voice Memos ve Stocks bulunmakta. 2019’da devreye sokulması planlanan ikinci aşamada ise uygulama geliştiriciler kendi iOS uygulamalarını Mac için hazırlayabileceklerdi. Bloomberg’in haberindeki aşama ise bunların hepsinin ötesinde olacak gibi görünüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.