btbilgi

Son yılların en yenilikçi fikirlerinden olan dikey tarım giderek daha fazla ilgi çekiyor. Normalde büyük tesislerde dahili şekilde inşa edilen dikey tarlalar, yeşillik ve bitki yetiştirmek için kontrollü ortamlar sağlamakta. Toprağa ihtiyaç duymayan bu tarlalarda her türden gıda amaçlı sebze ve meyve yetiştirmek mümkün. Tabi ki bu akımın evinize uygulanmış versiyonları da mevcut. OGarden Smart da evinize kurabileceğiniz dikey tarım çözümlerinden en yenisi.

Evde kurulabilecek dikey tarla cihazları birçok boyda ve şekilde geliyor. Fakat çoğunluğu aynı anda birkaç tane yeşil bitki üretmekten daha fazla kapasiteye sahip değil. Bunun sebebi da genelde yatay ve dikeyde sınırlı bir tasarıma sahip olmaları. Evlerde çok büyük dikey tarlalar kurmak da pratik değil ve bir büyüklükten sonra profesyonel çözümlere kaymak zorunda kalıyorsunuz. İşte OGarden Smart kapasitesi ve büyüklüğü sayesinde, ucuz ve küçük ev dikey tarlaları ile profesyonel çözümler arasında kalıyor.

OGarden Smart tasarım olarak geleneksel dikey ve yatay platformlardansa, yuvarlak bir yapıya sahip. Yuvarlak cihazın ortasında bitkilerin ihtiyaç duyacağı güneş ışığı dengini sağlayan infrared LED lamba bulunuyor. Tohumlar ve küçük yeşillikler daire şeklindeki platformun iç yüzeylerine yerleştirilmekte. Bu sayede sabit bir alanda kat kat fazla bitkiyi aynı anda büyütmek mümkün oluyor. Üretcisi firmanın verdiği bilgiye göre cihazda bir seferde 90 adete kadar değişik yenilebilir sebze ve meyve yetiştirmek mümkün.

Cihazın şeklinde bakıp sulamanın nasıl yapıldığını merak ettiyseniz, o da kolay. OGarden Smart kendi içinde otomatik sulama sistemine sahip. Cihazın alt dolabında kendi su deposu bulunuyor, buraya temiz su koymak yeterli. Cihaz tüm bitkilere 10 gün boyunca suyu kendisi gerekli miktarlarda dağıtıyor. Ayrıca enerji tüketimi açısından da gayet tasarruflu. Standart bir mikrodalga fırın 1.000 watt güç çekerken, bu ev tarlası sadece 120 watt elektrikle çalışmakta.

OGarden Smart ile evinize bir pratik dikey tarlaKickstarter kitlesel fonlama kampanyası Mart ortası gibi bitecek olan cihazın eski versiyonu 2018’de yine başarılı bir başka kampanya ile tanıtılmış ve piyasaya sürülmüş. Daha gelişmiş şimdiki versiyon da kampanya hedeflerini sadece 8 saatte tamamlamış ve kat kat aşmış durumda. Bu başarı insanların artık yedikleri gıdalar ve sürdürülebilirlik konularında, giderek daha fazla bilinçlenmekte olduklarını gösteren güzel bir işaret.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.