btbilgi

Fujitsu firması elektrik tüketicilerinin kendi üretim veya tasarrufları ile ortaya çıkan fazlalığı, kendi aralarında takas edebilecekleri bir sistem geliştirmiş durumda. Blokzinciri teknolojisi kullanılan sistem, elektrik dağıtım şirketi ENERES ile birlikte gerçek elektrik tüketim verilerini kullandıkları bir simülasyonda test edilmiş. Talep Tepkisi (Demand Response – DR) denilen sürecin kullanldığı sistemin denemeleri sonucunda, verimde yaklaşık yüzde 40 oranında iyileşme saptanmış.

Firma resmi açıklamasında sistemin çalışma şeklini şöyle anlatmış: Talep Tepkisi, elektrik şebekesinden güç tasarrufu talebini alan ve her tüketicinin güç tasarrufunun miktarını kontrol eden bir toplayıcı olarak hareket ediyor. Talep edilen güç tasarrufu miktarı elde edildiğinde, “Toplayıcı” elektrik üreticisinden bu başarısından dolayı bir ücret temin etmekte. Toplayıcı bu parayı tüketicilere, elde ettikleri güç tasarrufu miktarına bakarak dağıtıyor.

Fujitsu’dan elektrik tüketimi için blokzinciri bazlı takas sistemiBu değişim sistemi sayesinde, talep edilen güç tasarrufu miktarının elde edilmesi zor olsa bile, bir tüketici kendi elektrik tasarrufu hedeflerini yerine getirmek için başka bir tüketicinin artı elektriğini hızlı bir şekilde satın alabiliyor. Bu da hedeflerin daha güvenilir bir şekilde başarılmasını sağlamakta. Bununla birlikte, tüketiciler bazen kendi jeneratörlerini çalıştırırken üretilen elektriğin yetersizliğinden veya enerji tüketimlerindeki beklenmedik yükselmelerden dolayı Toplayıcı’dan gelen talebi karşılayamayabilirler, bu nedenle tüketicilerin tazminat alamadığı durumlar yine de söz konusu.

Fujitsu karbonsuz bir toplumu gerçekleştirmek yolunda, güç tasarrufu hedeflerine ulaşmak üzere ödeme yapılan tüketicilerin oranını gösteren “TT başarı oranı”nı artırmanın önemi üzerinde duruyor. TT programının katılımcı sayısını artırmak ve her bir katılımcının etkin bir yatırım yapmasını güvence altına almak da programın başarısında rol oynayacak denilmekte. Firma yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanımını ve karbon içermeyen bir toplum oluşturmak için önlemler almayı hedefleyen RE100 organizasyonunun da üyelerinden. Dolayısı ile bu sistemi yaygınlaştırılması ve veriminin artırılması konusunda aktif rol oynayacağını belirtmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.