btbilgi

Büyük şehirlerde bir yerden bir yere gitmek için artık o kadar çok farklı yöntem ve araç var ki, insanın kafası karışabiliyor. Toplu taşımanın ötesinde, son yıllarda hızla popüler olan paylaşımlı araç servisleri, kısa mesafe araba kiralama hizmetleri, hatta motorsiklet ve bisiklet kiralama gibi servisler çeşitliliği hızla artırmakta. Vatandaşlara yardımcı olmak isteyen servis çok ama hangisini nereden seçeceğiz? İşte Berlin için şimdi Jelbi isminde, bu işe yarayan bir uygulama var.

Bu yaz kullanıma açılacak Jelbi, hepsi kendi akıllı telefon uygulamasına sahip tüm servisleri tek bir yere toplamayı hedefliyor. Amaç şehirde gezmek veya seyahat etmek isteyenlere mümkün olan tüm alternatifleri bir seferde gösterebilmek. Sadece seçenekleri göstermekle de kalmayacak, aynı zamanda servislerin satın alınması, kiralanması veya toplu taşıma için biletlerin alınması gibi özelliklere de sahip. İster taksi arayın, ister metro hattı sorun, isterseniz de bisiklet kiralamayı hedefleyin. Hepsi Jelbi içinden yapılabilecek.

Projenin arkasında Berlin’in toplu taşıma sistemlerini yöneten BVG firması var. BVG zaten idare ettiği metro, tren, tramvay ve feribot servisleri için 2007 yılından beri Trafi platformunu kullanmaktaydı. Şimdi vizyon genişleten firma, şehirdeki tüm servisleri içerecek bu yeni mobilite hizmetini sunmaya hazırlanıyor. Trafi platformu zaten Lyft gibi başka şirketler tarafından kullanılmaktaymış. Ama Jelbi bunların ötesinde, daha geniş bilinirliğe ihtiyacı olan bisiklet kiralama şirketlerini de aynı ortamda biraraya getiriyor olacak. Trafi platformunun müdürü Christof Schminke, şehirde sekiz farklı bisiklet paylaşım servisi verildiğini aktarmakta. Bu da yolcularda kafa karışıklığını artıran sebeplerden biri.

Bu uygulamanın toplayacağı veriler, şehirdeki ulaşım imkanlarını geliştirmek, vatandaşın tercihlerini saptamak ve toplu taşıma sistmelerini optimize etmek için de değerlendirilecek. Gelen verilerin analizi, projeye dahil olan kamu ve özeldeki tüm hizmet sağlayıcılarla paylaşılacakmış.

Schminke bu konuda şunları aktarıyor: “Eğer şehir yönetimi olarak insanların nasıl hareket ettiğini ve hangi hizmetleri kullandığını bilirseniz, o zaman bir sonraki önemli adımı atmak mümkün olabilir. Mesela belli taşıma yöntemlerini ön plana çıkartabilirsiniz veya aşırı yoğunluk oluşan noktalarda sorumlu şirketleri önlem almaya zorlayabilirsiniz. Ayrıca bunların hepsi daha az emisyon oluşturan bir trafik modeline doğru ilerlemek için de gerekli.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.