btbilgi

Mayo tasarımcısı Mara Hoffman çevresel konuları epey ciddiye alan bir insan. Birkaç yıl önce bir karar vermiş ve ürettikleri kıyafetlerin insanların hayatını tamamen değiştirmesini hedefleyen bir adım atmış. Unifi şirketinin hayata getirdiği Repreve isimli sentetik ipliği ürünlerinde kullanmaya başlamış. Bu ipliğin özelliği, denizlerden ve çöplerden toplanan plastik şişelerin geri dönüştürülmesi yolu ile oluşturuluyor olması.

Hoffman bu noktaya gelinceye kadar uzun süre naylon ve polyester gibi materyallerin çevreye ve genel olarak dünyaya verdiği zarar yüzünden endişe etmekteymiş. Bu sentetik materyallerin üretimi petrol gerektiriyor ve başka materyallere göre zorlu bir süreçten geçiyor. Kıyafetlerde kullanıldıklarında ise geri dönüşümü neredeyse imkansız hale geliyor. Bu yüzden de keşfettiği anda Repreve çözümlerini kullanmayı denemiş. İlk ürünlerini de 2017 yılında piyasaya sürmüş.

Repreve’in yaratıcısı Unifi’nin küresel sürdürülebilirlikten sorumlu müdür yardımcısı Helen Safi ve Hoffman beraberca çalışarak, 2019’un New York Moda Haftası için bir gösteri hazırlamışlar. Repreve kullanan diğer markalar olan Nike ve Rothy’nin de katkıları ile kurulan demo standında, Moda Haftası katılımcıları kurulan mini fabrikada plastik şişelerin en baştan itibaren geçtiği aşamaları görebilmişler.

Repreve’in üretiminde her sene 2,2 milyar adet atık plastik şişe işlemden geçirilebiliyor. Şişeler önce minik parçalara bölünüyor, ardından parçalar saçma tanesi büyüklüğüne toplara çeviriliyor. Bu parçalar eritilip fitre ediliyor ve bir ipliğe dönüştürülecek işlemlerden geçiriliyor. İplikler farklı süreçler sonucunda naylon veya polyester benzeri özelliklere kavuşuyorlar. Ziyaretçiler demonun sonunda ipliklerden imal edilmiş mayolar, ayakkabılar ve çeşitli başka kıyafetleri inceleme şansına sahip olmuşlar.

Verilen bilgiye göre şimdiye kadar ABD’de 2017 sonunda 10 milyardan, 2018 sonunda ise 14 milyardan fazla atık şişe Repreve ipliklerine dönüştürülmüş durumda. Firmanın 2020 yılı hedefi ise toplamda 20 milyar şişeye çıkabilmek. Üretim süreçleri boyunca, sıfırdan polyester üretmekten daha az enerji tüketilmesi de başka bir olumlu yanı. Firmanın hesaplarına göre sadece geçtiğimiz yıl yapılan üretimlerde yıllık 95 bin evin ihtiyacı olacak kadar elektrik tasarrufu yapılmış durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.