btbilgi

Suçluların GPS bileklikleri ile takip edilmesi yeni bir fikir değil. Özellikle ev hapsi veya kontrollü mekanlarda bulunması gereken kişiler için yapılan bir uygulama. Fakat Birleşik Krallık şimdi bu uygulamayı genişletmeyi ve standart hale getirmeyi hedefliyor. Hükümetin yaptığı açıklamaya göre uygulama bu yazdan itibaren,  öncelikle İngiltere ve Wales’de başlamak üzere geniş çaplı şekilde devreye sokulacak. İskoçya da benzer bir suçlu takip teknolojisini kullanıma sokmak üzere parlementoda görüşüyormuş.

Hükümetin verdiği resmi bilgiye göre halen her yıl 60 bin kişi bu tür bilekliklerden takıyor. Fakat bunların farkı hepsinin sabit bir adrese veya bir eve kilitlemiş olması. Bu ev hapsi anlamına geliyor. Yeni nesil bilekilerden ise her sene yaklaşık 4 bin kişiye takılacak. Fakat bir seferde en fazla 1.000 kişinin takip edileceği aktarılmakta. Yeni bileklikler sayesinde, takan kişiler nereye giderlerse gitsinler takip edilebilecekler. GPS bileklikleri sadece belli suçluların hapis dışındaki hareketlerini takip için değil, aynı zamanda bir bölgeye veya bir kişiye yaklaşması mahkeme tarafından yasaklanan kişilerin takibinde de kullanılacak.

Uzmanlar bu bilekliklerin her ne kadar pratik olsa da çeşitli etik sorunlar getirdiğini hatırlatmakta. Avantaj olarak, yüz kızartıcı olmayan suçlarda kişilerin hapis sürelerini azaltması açısından işe yaradığı öne sürülmekte. Böylece küçük suçlar işlemiş ama tekrarlama ihtimali olabilecek kişilerin topluma daha kısa sürede, kontrollü biçimde sokulmaları mümkün. Ayrıca çeşitli vakalarda emniyet güçlerinin işlerinin kolaylaştığı da çeşitli pilot denemeler ile kanıtlanmış.

Diğer yandan ağır suç işlememiş kişilerin 7/24 takip edilmelerinin özel hayata fazlasıyla müdahale olduğuna da dikkat çekilmekte. Ayrıca bu GPS bilekliklerini günlük hayatlarında devamlı takan kişilerin, toplum tarafından dışlanma ihtimalinin olabileceği de tartışılan konulardan.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.