btbilgi

Havayolu şirketleri yolcularını uzun süren uçuşlarda memnun etmenin ne kadar önemli olduğunun farkındalar. Özellikle de uzun süren uçuşlarda ekonomi sınıfı yolcular büyük rahatsızlık çekebiliyorlar. Bunu çözmenin yollarından biri koltuklarda radikal değişiklikler yapmak. İşte tasarım firması Layer da, havacılık teknolojileri firması Airbus’un uçakları için bu amaçla yenilikçi bir koltuk tasarımı geliştirmekte. ‘Move’ adı verilen konsept henüz prototip aşamasında ama büyük potansiyel vaat ediyor.

Akıllı uçak koltuğu Move, Airbus yolcularını memnun edecekMove konseptinde koltuklar ekonomi sınıfı yolcularının rahatını artırmak için planlanmış. Burada akıllı koltuk denilen bir tasarım yaklaşımı uygulanmakta. Her koltuk tek parçadan oluşan özel bir kılıf barındırmakta. Çok hafif bir kompozit iskelete geçirilen kılıflar teknolojik özellikler içeriyor. Özel bir polyester/yün karışmından üretilen kılıfların materyali, iletken yapıya sahip. Bir dizi sensör içeren kılıflar sayesinde koltukta oturan yolcunun vücut durumu taranabilmekte.

Akıllı uçak koltuğu Move, Airbus yolcularını memnun edecekYolcular uzun süre koltuklarında kaldığı zaman rahatsızlık başlıyor. Akıllı Move koltuk kılıfları sensörlerden aldığı verileri analiz eden bir sisteme bağlı. Yolcunun vücut ısısı, koltuğun farklı yerlerindeki baskı miktarı, beden hareketleri gibi bir dizi bilgi anlık şekilde toplanıp değerlendiriliyor. Analiz sonucunda yolcu önündeki ekrandan konforunu artırmaya yarayacak öneriler alabilmekte. Mesela koltuk yolcuya ayağa kalkıp kabinde biraz dolaşmasını önerebilecek. Veya oturduğu yerde kan dolaşımını artıracak küçük egzersizler tavsiye edilebilecek. Ayrıca yolcunun belli aralıklarla su içmesi de yapılacak öneriler arasında.

Akıllı uçak koltuğu Move, Airbus yolcularını memnun edecekAkıllı koltuğun kılıfı, farklı bölgelerde farklı kumaş sertliğine sahip. Bu da oturan kişinin değişen vücut ağırlığının koltuk tarafından daha iyi dengelenbilmesi amacıyla düşünülmüş. Bunun da ötesinde, iletken yapısı sayesinde belli bölgelerdeki kumaşı sertleştirip yumuşatmak mümkün olacak. Akıllı koltuk ya bu ayarları analize göre kendi yapabilir veya yolcu önündeki ekranda bulunacak bir uygulama sayesinde koltuk sertlik ayarlarını kendi değiştirebilir. Yolcu önündeki büyük boy ekranların yerini ve yüksekliğini de farklı görevler için değiştirebiliyor olacak.

Akıllı uçak koltuğu Move, Airbus yolcularını memnun edecekMove konseptindeki diğer ilginç özellikler arasında baskı tarayan kılıfın, yolcu kalktıktan sonra koltukta cihaz unuttuysa bunu saptayabilmesi de var. Bir başka özellik ise ön koltuğa takılı masanın yükseliğinin ayarlanabilmesi. Kolçakların tamamen orta bölümlerden kaldırılması da mümkün, bu da aile olarak yolculuk edenlere daha geniş alan sağlıyor olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.