btbilgi

Uzay araştırmalarında ve keşifte çok uzun yıllardır hep insansız araçlarla ilerledik. İnsanlık Ay’a ikinci kez bile ayak basmadı. Ama şu anda Ay üslerinden, insanlı Mars görevlerinden ve ticari uzay istasyonlarından bahsedip duruyoruz. Bu vizyona sahip organizasyonlardan biri de Gateway Foundation. Uzay yolculuğu üzerine çalışmalar yapan dernek, gelecekte inşa etmeyi planladıkları Von Braun Uzay İstasyonu’nu bir reklam filmi ile tanıttı.

Von Braun Uzay İstasyonu ilk olarak eski pilot John Blincow ve emekli JPL (Jet Propulsion Laboratory) görev uzmanı Tom Spilker’ın aklından çıkmış. Sırf bu proje için Gateway Foundation isimli dernek kurulmuş. Dünya yörüngesinde yer alması planlanan ticari uzay istasyonu hem sıfır çekim ortamındaki bilimsel araştırmalar için bir üs, hem de Ay ve Mars görevleri için bir atlama noktası olması için tasarlanmış. Bir diğer üstleneceği görev de uzay turizmi olacak.

Tanıtım videosunda istasyonun tasarım öğeleri ve işlevleri ile ilgili genel bilgiler bulunabiliyor. Mesela daire şekli ve kendi etrafında devamlı dönmesi, istasyondakilerin yapay yerçekiminde yaşamalarını sağlayacak. Bu yerçekimi istasyonun dış kısmındaki çember alanda, Dünya’nın sahip olduğunun üçte biri oranında olacak. Dış çemberde yer alacak yaşam modülleri istenirse şirketler ve devletler tarafından kiralanabilecek.

İstasyona yolculuk ve kargo taşımacılığı Space X firmasının Starship uzay gemileri ile gerçekleştirilecek. Ayrıca Von Braun’da bir de uzay oteli olması hedeflenmiş. Böylece yolcular isterlese yörüngede unutulmaz bir tatil geçirebilecek veya Ay’a yapılacak yolculuklar için dinlenme imkanı yakalayabilecek.

Von Braun Uzay İstasyonu’nun, tahmin edilebileceği gibi çok büyük bir bütçeye ihtiyacı var. Gateway Foundation şu anda ticari uzay istasyonu için tasarım ve planlama aşamalarında. Ama ihtiyaç olan paranın toplanıp toplanamayacağı belli değil. Fakat dernek daha şimdiden çeşitli üyelikler, bağışlar ve çekilişlerle yolcular için istasyona gitme şansı vermeyi düşünmüş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.