btbilgi

Son yıllarda küçük boyda uçan araçlar, uçan taksiler ve dronlarla ilgili çok haber gördük. İşin içinde Airbus ve Uber gibi bilinen markalar olmasına rağmen, henüz bu alanda çözülmesi gereken çok problem var. Mesele sadece uçan bir taksi aracı üretmek değil, bu araç ile verilecek servisin arka planını da hazırlamak. İşte burada farklı bir iş ortaklığına giden Frankfurt Havalimanı ve Volocopter, bu türden sorunları da teknik problemlerle birlikte çözmek niyetinde.

Volocopter firması bir startup olmasına rağmen, elektrikli ve otonom uçan araçlar konusunda epey yol almış durumda. 2017 yılı sonunda Dubai’de helikopter türü araçlarının gerçek saha testlerini yapan şirket, şimdi de işin lojistik kısmına el atmaya karar vermiş. Bu noktada Uber’in ayrıntılı havaalanı ve servis planları yapmakta olduğunu biliyoruz. Şimdi de Volocopter benzer hedefler peşinde. Uçan taksileri yakın gelecekte çalışmaya başlayınca yolcularını nereden ve nasıl alacak, nereye bırakacak, araçlar nerede ve nasıl bakım görecek, nerede şarj edilecek gibi sorulara pratik cevaplar arıyorlar.

İşte bu noktada Frankfurt Havalimanı’nı işleten Fraport AG firması devreye giriyor. İki ortak beraberce ‘Volocopter Ports’ adı verilen bir çözüm paketi üzerinde çalışıyorlar. Bu servis paketi uçan taksilerin varolan havalimanı altyapılarına nasıl entegre edilebileceğine dair fikirler barındıracak. Ayrıca sadece havalimanında değil, uçan taksi istasyonlarının şehirlerde nerelerde ve nasıl kurulacağına dair planlar da yapılacak.

Fraport AG’nin COO’su Anke Giesen konuyla ilgili şu açıklamayı yapmış: “Otonom uçuş servisleri gelecek yıllarda havacılığı tamamen değiştirme potansiyeline sahip. Biz de Avrupa çapında elektrikli hava taksilerini devreye sokan ilk havaalanı olmak istiyoruz. Bu sebeple, Volocopter ile üzerine anlaştığımız iş ortaklığı hem kendi yolcularımıza, hem de Frankfurt/Rhine-Main bölgesindeki tüm yolculara faydalı olacaktır. Bu ortaklık Fraport AG’nin yenilikçi alanlardaki inovasyon liderliğine destek olacak bir karardır.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.