btbilgi

Son yıllarda birçok teknoloji şirketi dron teknolojileri üzerine çalışıyor. Bahsettiğimiz şirketler küçük uçan dronlar yapmıyorlar, lojistik endüstrisini komple değiştirecek çözümler geliştiriyorlar. Kargo ve lojstik firmaları da bu çözümler peşinde, çünkü otomasyonun yakın gelecekte maliyetlerini azaltacağına inanmaktalar. İşte bunlara son örnek San Francisco kökenli Elroy Air’den geliyor, uçan dev kargo dronu Chaparral.

Chaparral’ı geliştiren Elroy Air’in CEO’su David Merrill, bu aracın gökyüzünün Ford F-150’si olacağını söylemiş. Aşağıda 2018’den bir test videosunu görebileceğiniz uçan kargo aracı yaklaşık 230 kilogram ağırlığında yükleri taşıyabiliyor. Aracın bu yükteki menzili ise 500 kilometreye yakın. Üretim amacı ise kamyonların yük taşıyamadığı zorlu doğa ortamlarına havadan ucuz kargo taşımacılığı yapabilmek. Bunu bir helikopterle yapmak pahalıya geliyor ve uçakla yapmak ise inecek yer yoksa fayda etmiyor.

Aracın altı büyük pervanesi var ve bu sayede dikey kalkış-iniş yapabilmekte. Bir dikey pervane de aracın havalandıktan sonra istenilen yöne ilerlemesini sağlamakta. Helikopter gibi hareket edebildiği için bir havalanına veya bir piste ihtiyacı yok. Hibrit elektrikli altyapısı sayesinde gittiği yerde bir elektrik şarj istasyonu olmasa bile görevini gerçekleştirip geri dönebilecek. Chaparral kargoları gövdesinin içinde taşımayacak, kargolar birer alınıp bırakılabilir pod konteynerler içinde taşınacak. Böylece araç bir konteyneri bırakıp hızlıca başka bir göreve gidebilecek.

Chaparral için lojistik dışında bir başka kullanım alanı da acil yardım veya felaket senaryolarında destek vermek. Geleneksel araçların gidemeyeceği deprem ve sel bölgelerine bununla malzeme ve acil yardım paketleri taşınabilir. Askeri çözümler de aracın geleceğinde yer tutabilir denilmekte. Elroy Air halen aracın küçük ölçekli testlerine devam ediyor. Tam boyda bir araç testi ise 2019 içinde gerçekleştirilecek. Aracın ticari şekilde kullanıma girmesi ancak birkaç yıl sonra mümkün olabilir. Tabi bu süre içinde Boeing gibi devler kendi kargo dron araçlarını piyasaya sürmezse bir şansları olabilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.