btbilgi

Yıl boyunca özel günler her zaman sevdiklerimize ya da kendimize hediyeler almak için iyi birer frsat. Bu dönemlerde neredeyse tüm online mağazalar, satıcılar ve markalar büyük indirimler uygulamakta. Böylece kısa sürede çok müşteri çekilmekte ve satışlar artmakta. 14 Şubat 2019 tarihi, yani Sevgililer Günü de istisna değil. E-ticaret altyapı şirketi IdeaSoft kendi kullanıcıları ile yaptığı araştırmada bu seneki Sevgililer Günü haftasında gerçekleşen online alışverişi incelemiş.

IdeaSoft araştırması için yılda 4 milyon sipariş alan 7 bin e-ticaret şirketi arasından; takı, ayakkabı, elektronik eşya, kozmetik, hediyelik ürünler satışı yapan 953 kullanıcısını seçmiş. 1-14 Şubat tarihleri arasında tüm seçilen online mağazaların siparişleri analiz edilmiş durumda. Oluşturulan rapora göre sevgililer günüyle birlikte internet siparişleri önceki aya göre yüzde 21,5 artmış. Sevgililer Günü haftasında yapılan internet alışverişlerinde en çok tercih edilen hediye grupları ise takı/mücevher, kozmetik ürünler ve hediyelik eşyalar olmuş.

Sevgililer Günü hediyeleri için yapılan harcamalar incelendiğinde, takı ve mücevher ürünleri için yapılan harcama tutarı Şubat ayının ilk iki haftasında, Ocak ayının aynı dönemine göre yüzde 114 artmış. Saat ve optik ürünlerinde artış yüzde 100’e ulaşırken, kozmetik ürünlerinde yüzde 49, hediyelik eşyada yüzde 38,5 ayakkabı ve hazır giyimde ise yüzde 17’lik harcama artışı saptanmış.

Şubat ayının ilk 2 haftasında sipariş sayılarının yükseldiği de raporlanmakta. Takı ve mücevher siparişlerinin sayısı Sevgililer Günü haftasında yüzde 108 artış göstererek, hediye alışverişlerinde ilk sırayı almış. Makyaj malzemeleri, parfüm ve bakım ürünlerinin yer aldığı kozmetik ürün siparişlerinde yüzde 66 artış oluşmuş. Özel günlerde çokça tercih edilen ayakkabı ve hazır giyim ürünlerinde yüzde 30’luk, hediyelik eşyalarda ise yüzde 24’lük sipariş artışı yaşanmış. En kısıtlı artış yüzde 16 ile kitap siparişlerinde ve yüzde 9 ile elektronik ürünlerde gerçekleşmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.