btbilgi

Kızıl gezegen üzerinde en uzun vakit geçiren efsane gezgin araç Opportunity, sonunda yolculuğunun sonuna geldi. 2018’de büyük bir toz fırtınası ile karşılaşan gezginden aylardır sinyal alınamıyordu. Gezgine 1.000’den fazla kurtarma komutu yollayan NASA, hiçbirine cevap alamadığı için sonunda pes etti. Planlanan keşif görevi zamanını çoktan geçen gezgin araç, 13 Şubat tarihi itibarı ile ölü kabul edilmekte.

2004 yılında Mars’a yollanan aracın görevinin tamamlandığını, NASA yetkilisi Thomas Zurbuchen açıklamış: “Opportunity görevinin bittiğini ve bundan dolayı da Mars Keşif Gezgini projesinin tamamlanmış olduğunu belirtirim”. Proje müdürü John Callas ise olaya duygusal açıdan bakıyor: “Bu aynı sevdiğiniz birinin kaybolmasını ve günün birinde birdenbire çıkıp gelmesini yaşamak gibi. Ama her geçen gün bu umut azalır ve sonunda hayatınıza devam etmek zorunda olduğunuzu farkedersiniz.”

8 aydır haber alınamayan Opportunity dışında, NASA’nın halen Mars üzerinde iki gezgin aracı daha bulunmakta. Farklı görevler için yollanmış Curiosity ve InSight. Ama Opportunity gezgin araçlar arasında en eski ve çok dayananı oldu. 7 Temmuz 2003 tarihinde uzaya gönderilen gezgin, 25 Ocak 2004 tarihinde Mars’a iniş yapmıştı. Mayıs 2010’da planlanan görev süresini doldurmuştu ama yoluna devam etti. Aracın ikizi olan Spirit ise, 2011’de Mars’da bir kum çukuruna saplandığı için görevine son verilmişti.

Temmuz 2015’de, dünya dışında bir insan yapımı aracın katetmiş olduğu en uzun kara mesafesi rekorunu kırmayı başardı. Her ne kadar bu rakam 40 kilometreye tekabül etse de, dünya dışı bir gezegen gezgini için büyük sayılıyor. Araç toplamda 45 kilometre kadar yol yapmış. Gezginle NASA arasındaki son iletişim 10 Temmuz 2018 tarihinde gerçekleşti. İletişimin kesilme sebebi olarak, karşılaştığı kum fırtınasının güneş panellerini kapatmış olması tahmin ediliyor. Bu da gezginin barındırdığı bataryaların şarj olmayıp tükenmesine neden olmuş olabilir denilmekte. Ne yazık ki aynı bölgeye bir başka gezgin araç gönderilmeden akibeti asla tam olarak bilinemeycek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.