btbilgi

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından olan Alphabet, yenilikçi bir projesini daha alt şirket olarak gün yüzüne çıkardı. Firmanın ilginç fikirleri bünyesinde geliştirdiği ‘X – The Moonshot Factory’ bölümünün son ürünü olan Makani Power, uçurtmalar ile elektrik üretimi üzerine çalışıyor. Oldukça uçuk bir fikir olan uçurtmalardan elektrik üretimi, normalde geniş çaplı şekilde hayata geçecek bir şey gibi görünmeyebilir. Fakat en büyük petrol ve enerji firmalarından olan Shell destek verince, insan durup bir düşünüyor.

Makani Power şirketinin yaptığı şey, özel tasarımlı uçurtmalar üretmek. Bu uçurtmalar bir yer merkezine sağlam kablolarla bağlı. Uçurtmanın üzerinde de pervaneler var, pervaneler de arkasındaki motorlara bağlı. Rüzgar estikçe pervaneler dönüyor ve motorlar da bu sayede elektrik üretiyor. Üretilen elektrik de kablolar aracılığı ile yer istasyonuna aktarılıyor. Buradan da istenirse direk enerji şebekesine verilebilir veya depolanabilir.

Şirketin verdiği bilgiye göre dünya çapında elde edilebilecek potansiyel rüzgar enerjisi, küresel elektrik ihtiyacını 100 kere karşılamaya yeterli. Halen dünya çapında üretilen elektriğin sadece yüzde 4 civarı rüzgardan elde ediliyor. Shell’in desteği sayesinde Makani Power bu sistemi sadece karada değil, denizlerde de değerlendirmeye odaklanacak. Şimdiye kadar denizlerde kurulan rüzgar santralleri büyük başarı toplamış durumda. Bunun sebebi de denizlerde rüzgarların daha kuvvetli olması. İşte uçurtma sistemleri de bu büyük potansiyelden yararlanmak için kullanılacak.

Shell’in Makani Power’a ne kadar yatırım yaptığı bilinmiyor. Fakat Alphabet açıklamasında yatırımın bir ortaklık amacı ile gerçekleştirildiğine parmak basıyor. Yani yeni kurulan şirketin aslında dışarıdan gelecek bir ek yatırıma ihtiyacı yokmuş. Alphabet’in bu aralar duyduğmuz bir diğer alternatif enerji projesi daha var, o da Malta. Malta sistemi eriyik tuz kullanarak enerji depolama üzerine uzman. Fakat Makani’nin aksine Malta ayrı bir şirket olarak konumlandırılmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.