btbilgi

ABD kökenli bulut bazlı e-posta ve dosya servisleri sağlayıcısı VFEmail, iki gün önce yaşadığı geniş çaplı siber saldırı sonucunda ölümcül zarar almış durumda. Kimliği bilinmeyen hacker saldırganlar firmanın tüm sunucularına saldırıp, içlerindeki tüm verileri silmiş durumda. Firmanın tüm operasyonel altyapısının yokedildiği bilgisi veriliyor.

Pazartesi gecesi gerçekleştirilen saldırıda VFEmail firmasının sunucularındaki tüm sabit disklerin silindiği açıklanmış. Hackerların bu yıkıcı saldırı için sebepleri hala bilinmiyor. Siber saldırganların herhangi bir şirket verisini çalmadıkları, şirketten bir talepleri olmadığı ve fidye istemedikleri belirtilmekte. Saldırının amacının sadece firmanın yıkımı olduğu ve tüm şifrelenmiş müşteri dosyaları ile e-posta hesaplarının tamamen silinmiş olduğu aktarılmakta.

İşin daha da kötüsü, sunucuların ve verilerin tüm kopyaları da aynı anda silinmiş. Firma yetkilileri kullandıkları tüm sanal sunucuların (VM) ayrı ayrı kimlik onaylama mekanizmalarına sahip olduğunu söylüyor. Saldırının basit bir çoklu şifre çözme veya SSH açığı saldırısı olmadığı da verilen bilgiler arasında. Siber saldırganların şirketin tüm VM sunucularına aynı anda erişip saldırabilmesinin ardında, içeriden bir tehdit olma ihtimali gözden geçirilmekte.

ITPro’nun konuyla ilgili haberinde, saldırı 2014 yılında kod depolama ve barındırma servisi Code Spaces’e yapılan yıkıcı siber saldırıya olan benzerliklerden bahsedilmiş. Eğer içeriden bir saldırı yapıldıysa, bu türden bir riskin “yüzde 100 bulut” üzerinde çalışan tüm şirketlerin başına gelebileceği hatırlatılmakta. Firmanın web adresi ve sunucularının halen erişilemez olduğu ifade edilmekte. Müşteri servislerinin akibetinin ne olacağı ise bilinmezliğini koruyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.