btbilgi

Son zamanlarda ismini sıkça duyduğumuz otonom sürüş firmalarından biri Nuro. Geçen sene ilk kez operasyonlarını gördüğümüz firma, ABD market zinciri Kroger ile de bir pilot program başlatmıştı. Phoenix eyaletindeki Scottsdale şehrinde testleri devam eden otonom paket teslim servisi anlaşılan başarılı şekilde devam ediyor. Çünkü yeni bir açıklama ile Nuro’nun Japon teknoloj devi SoftBank’den 940 milyon dolarlık yatırım aldığını öğrendik.

Bu yatırım SoftBank’in teknoloji startup şirketlerini desteklemek için kurduğu SoftBank Vision Fund tarafından gerçekleştirilmiş. Yatırım fonunda SoftBank dışında Greylock Partners ve Gaorong Capital gibi markalar da yer almakta. Nuro toplamda 1 milyar dolardan fazla yatırım almış. Bu girdiler Nuro’nun yeni çalışanlar almasını, otonom sürüş sistemini optimize etmesini, operasyonlarını genişletmesini ve yeni iş ortaklıklarına girmesini sağlayacak.

Yeni yatırım ile ilgili açıklama yapan SoftBank Investment Advisers ortaklarından Michael Ronen şunları söylüyor: “Nuro’nun deneyimli ekibi otonom sürüş teknolojisini laboratuvardan başarı ile çıkartıp, ölçekleyerek sokaklara taşıyabildi. Sadece iki yıl içinde Dave, Jiajun ve ekipleri firmayı bir konseptten, robotik alanında çalışan gerçek bir işe çevirdiler. Şimdi de perakende firmalarının müşterileri ile yenilikçi şekillerde etkileşime geçmelerini sağlıyorlar.”

Nuro otonom paket teslimatı araçları yapmakla kalmıyor. Asıl işleri kendi otonom sürüş teknolojilerini geliştirmekte yatıyor. Bu konuda o kadar kendilerine güveniyorlar ki, teknolojiyi Ike gibi bir otonom kamyon tasarımcısına bile lisanslamış durumdalar. Ayrıca Nuro’nun bunun karşılığında Ike şirketinden belli bir hisse aldığı bilgisi de verilmekte. Bu da firmanın otonom araç teknolojisini gelecekte farklı alanlarda da göreceğiz anlamına geliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.