btbilgi

İnterneti ve online servisleri kullananlar her geçen sene daha fazla bilinçleniyor. Siber güvenlik vakaları ve uyarılar arttıkça, insanların kendilerini daha iyi korumaları da bilgi sahibi olarak mümkün. Fakat bir başka açıdan, dikkatsizlik ve kendine fazla güven çok ciddi ihmallere yol açabiliyor. Google’ın gerçekleştirdiği bir araştırma, internette güvenlik söz konusu olunca kullanıcıların her zaman gerekli tüm önlemleri almadıklarını ortaya koymakta.

Google ve Harris Poll araştırma firması 2018’in Aralık ayında ABD’de bir çalışma yapmış. 16 yaş ve üzerindeki 3 bin’den fazla internet kullanıcısı ile görüşülmüş. Kişisel siber güvenlik üzerine yapılan araştırmanın sonuçları epey dikkat çekici. Katılımcıların yüzde 59 kadarı, online hesaplarının ortalama bir başka kullanıcıya göre daha güvende olduğuna inanıyor. Yine de katılımcların yüzde 65’i aynı şifreyi birden fazla hesapta kullandığını da itiraf etmekte. Ayrıca yüzde 51’i çoğu zaman en sevdikleri şifreyi hesaplarında kullandığını ekliyor.

Çoğu kişi (yüzde 60 civarı) online hesaplarında çok fazla şifre olduğundan yakınmakta. Buna karşın olabilecek en uygun çözüm olan şifre yönetici servislerini kullananların oranı sadece yüzde 24. Şifre kullanımı bilinci yaşın ilerlemesi ile gelişiyor gibi görünüyor. 50 yaş ve üzerindeki kullanıcıların her hesapları için farklı şifre kullanma ortalaması daha yüksek. Ayrıca 50 yaş üzerindekilerin şifre yöneticisi kullanma ve şifre kaybetme durumunda ona bağlı telefon ya da ek e-posta hesabı kurma ihtimalleri de gençlere göre daha fazla.

Araştırma sonuçlarında başka nesil farklılıkları da gözlemlenmiş. Mesela 16-24 yaş arası katılımcılar çift faktörlü onaylama (2FA) mekanizmalarını kullanmaya daha eğilimli. Ayrıca bu yaş grubu mobil cihazlarını ve bilgisayar işletim sistemlerini güncelleme konusunda da daha bilinçli gibi. Fakat kendine fazla güvenen gençler “phishing” (oltalama) kavramını pek bilmiyor, ayrıca en çok kullandıkları sosyal medya hesabının şifresini daha az değiştirmeye eğilimli. Tüm bunlar bize yaş ve bilinç seviyesi ne olursa olsun, kimsenin kendisine kişisel siber güvenlik alanında aşırı güvenmemesinin önemini göstermekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.