btbilgi

Dünya çapında en sevilen içeceklerden olan kahvenin geleceği garanti değil. Kahve çekirdeklerinin yetiştirildiği bölgelerin, iklim değişikliği koşullarından ve ormanların yokolmasından dolayı büyük ölçüde olumsuz etkileneceği tahmin edilmekte. Bu da her ülkedeki kahve sevenleri etkileyecek bir gelişme olacak. Peki acaba bildiğimiz hali ile kahveye bir alternatif bulunabilir mi? Çaydan bahsetmiyoruz, söz konusu olan kahve çekirdekleri kullanmadan kahve üretmeyi başaran Atomo firması.

Bir grup araştırmacı Atomo ismindeki bu ilginç sentetik kahveyi geliştirmiş. İddialara göre, orijinal kahve çekirdekleri kullanılmadan üretilen bu kahve orijinalinden daha lezzetli ve çevreyi koruma için daha faydalı. Atomo kahvenin yaptığı şey çekirdeklerin kavrulması, öğütülmesi ve sıcak suyla teması sonucunda oluşan acılığı yok etmek olmuş. Bu acı yanını sevmeyen kahve tüketicileri, genelde tadı süt, şeker veya krema ekleyerek bastırmak eğiliminde. İşte yeni kahve buna son verebilir.

Firma bu sentetik kahveyi üretirken, normal kahveye “ters mühendislik” uyguladığını anlatıyor: “Kahvenin içindeki bileşenleri molekül seviyesinde inceledik. Kahvenin gövdesini, ağızda bıraktığı tadı, aromasını, rengini inceledik ve bir kahve çekirdeğinde 1.000’den fazla bileşen olduğunu saptadık. İdeal aroma ve tad için en gerekli olanlarını belirledik. Ardından da bu bileşenleri kahve çekirdeği dışında doğal kaynaklardan elde etme yoluna gittik.”

Projeye liderlik eden Dr. Jared Stopforth da şu teknik açıklamayı yapıyor: “Geleneksel kahvenin içindeki çözünebilir durumda bulunan polisakkaritler, yağlar ve proteinleri belirledik. Geliştirdiğimiz kahvede bunları doğal, sürdürülebilir ve bitki kökenli maddelerle değiştirdik. Nihayetinde ortaya çıkan içecek hem ağzınızda güzel tad bırakıyor, hem gövdesi kahveye benziyor, hem de aynı etkiyi sağlıyor.” Firma Atomo’nun içindeki maddeleri söylemiyor. Bu da tüketicilerde alerji yaratan maddeler konusunda şüpheler uyandırmakta.

Kahve olmayan Atomo kahveyi denemek isteyenler için, firma bir Kickstarter kitlesel fonlama kampanyası başlatmış. 9 Mart’a kadar katılanlar, önsipariş vererek hem bu yeni ürünü denemiş hem de seri üretim için kaynak sağlamış olacaklar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.