btbilgi

Temiz su kaynakları ve bilinçli su tüketimi, yakın gelecekte gezegenimiz açısından büyük öneme sahip olacak konular. İklim değişikliği dinamikleri yüzünden, 2050 ile 2100 yılları arasında kuraklık ve çölleşmenin artarak devam edeceği öngörülmekte. Yüzyılın ortasından itibaren dünya çapında 4 kişiden 1’inin su kaynaklarına ulaşmada sıkıntı yaşayacağı tahmin ediliyor. 2030 yılına kadar suyla bağlantılı ekosistemlerin korunması ve arıtma teknolojilerinin geliştirilmesi, su kaynaklarının korunması için büyük önem taşıyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri arasında temiz su kaynaklarının iyileştirilmesi önemli bir yere sahip. Konuyla ilgili yapılan araştırmalara göre dünyada 2,4 milyar insan temiz su kaynaklarına erişemiyor. Her gün yaklaşık 1,000 çocuk temiz su kaynağına ulaşamadığı için susuzluk ve buna bağlı birçok hastalık nedeniyle ölüyor.

Dünyada kısıtlı olan temiz su kaynakları yüzde 90 oranında tarımsal sulama ve endüstride kullanılmakta. Türkiye’de ise toplam su arzının yüzde 73’ü tarımsal sulamaya, yüzde 15,5’i endüstri tüketimine ve yüzde 11,3’ü ise evsel ihtiyaçlara aktarılmakta. Kullanılan suyun gittiği yer açısından bakılınca, dünya genelinde kullanılan suyun yüzde 80’i arıtılmadan doğaya bırakılmakta. Bu da temiz su kaynaklarının güvenliğini tehdit eden bir faktör. Buna gezegenin ısınmasından kaynaklanan kaynak azalması da eklenince, Türkiye’de 2030 yılında yüzey sularının yüzde 20 oranında azalacağı hesaplanmış durumda.

Yüzde 70’i suyla kaplı olan dünyada toplam su kaynaklarının yalnızca yüzde 1’i, ulaşılabilir tatlı su kaynakları olarak sınıflandırılıyor. Online PR ajansı B2Press’in derlediği bilgilere göre, toplam kullanılabilir su kaynakları yılda 211 milyar metreküp olan Türkiye, dünyada 171 ülke arasında 41’inci sırada yer almakta. Listenin ilk sırasında yıllık 8 trilyon metreküp ile Brezilya var. İkinci 4,5 trilyon metreküple Rusya, üçüncü 3 trilyon metreküple Amerika, dördüncü 2,9 trilyon metreküple Kanada ve beşinci ise 2,8 trilyon metreküple Çin. Kullanılabilir su kaynağı en kısıtlı ülkeler listesinde 20 milyon metreküple Kuveyt ve Bahamalar sonunculuğu paylaşıyorlar.

Derlenen bilgilere göre Türkiye’de günde kişi başına 1,8 ton su tüketiliyor. Dünyanın en çok su harcanan ülkelerinden olan Yeni Zelanda’da bir kişi günde 5,9 ton su tüketirken, Amerika’da 4,3, Yunanistan’da 2,4 ve İspanya’da 1,9 ton su harcanıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.