btbilgi

Çin başta olmak üzere bazı ülkeler sadece kendi internet ağlarına ve özel servislerine sahip olma gibi bir hedef güdüyorlar. Şimdi bunlara Rusya da katılmış durumda. Rus hükümeti ve internet servis sağlayıcıları bu yönde bir deneme yapılacağını açıkladı. Rus haber ajansı RosBiznesKonsalting’in (RBK) haberine göre, bu deneme Rus parlementosunda 2018 Aralık ayında sunulan bir yasa tasarısı konusunda veri toplamak için gerçekleştirilecek.

Yasa tasarısında Rusya’nın ‘Runet’ olarak isimlendirilen kendi internet ağına sahip olmasının önemi vurgulanmakta. Bunun ana sebeplerinden biri olarak ülke dışından kaynaklanan siber saldırı operasyonları gösterilmekte. Ülkenin internet servis sağlaycılarının, bu deneme ve yasa tasarısının hedeflerini kabul ettiğine dair bilgi verilmekte. Fakat denemenin Rusya web trafiği açısından büyük sorun çıkartacağı yönünde uyarılar da yapılmakta.

Ülkenin küresel internet ağına bağlantısının kesilebilmesi için, Rus internet sağlayıcılar özel bazı ayarlar yapmak zorunda kalacak. Ülkenin tüm telekom endüstrisini kontrol eden Roskomnazor kurumu operasyonu yürütecek ve herhangi bir ihlal yapılmadığını onaylayacak. Dış interneti kesme operasyonu boyunca ülke içindeki kullanıcılar Rusya dışından web sitelerine ve servislere erişemeyecek. Bunu deneyen kullanıcılar, internet servis sağlayıcılar tarafından Roskomnazor’un kurmuş olduğu özel sunuculara yönlendirilecek.

Bir diğer Rusya haber kaynağı olan Finanz.ru ise çeşitli yerel internet servisi firmalarının da bu denemeyi onayladıklarını haber yapıyor. Onay veren ve hükümetle beraber çalışacak firmalar arasında Mail.ru, Yandex, Kaspersky, MegaFon, Beeline, MTS ve RosTelecom gibi şirketlerin isimleri geçmekte. Rus hükümeti bu proje üzerinde aslında yıllardır uğraşmaktaymış. Hükümet görevlileri tarafından 2017’de yapılan bir açıklamada, 2020 yılı itibarı ile ülkedeki web trafiğinin yüzde 95’inin ülke sınırları içinde kalmasını hedeflediklerini belirtmişler.

Rusya’nın ülke internetini dışarıya kapatma denemesinin ne zaman gerçekleştirileceği henüz kesin belli değil. Fakat 2019’un Nisan ayı başından önce test yapılacağı söylentisi mevcut.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.