btbilgi

Guiness Rekorlar Kitabı içinde dünya çapında kırılmış tonla rekor kaydı bulunmakta. Bunların içinde en yeni teknolojik çözüm ve ürünlerin kırdığı rekorlar da var. Şimdi kayıtlara “dünyanın en uzun otonom araç filosu sürüşü” rekoru eklendi. Çin’in Chongqing eyaletinde kırılan rekorda, 55 adet otonom SUV, 3,2 kilometre boyunca beraberce tam otomatik modda sürüş gerçekleştirmiş durumda. Araçlar bu rekor denemesi sırasında 9 dakika 7 saniye boyunca sabit 30 kilometre hızla ilerlemeyi başarmışlar.

Bu rekorda kullanılan otonom SUV araçların üreticisi, Çinli Changan Automobile firması. Aslında rekor için 56 araç kullanılacakmış, fakat araçların içinde bulunan güvenlik şoförlerinden biri çok kısa süreliğine aracın kontrolünü almış. Bu yüzden de o araç diskalifiye edilmiş ve rekor 55 araçla kaydedilmiş. Yine de aracı geliştiren mühendisler, bu projenin şoförlerin otonom araçlara olan güveninin artırılması amacı güden başarılı bir çalışma olduğu konusuna dikkat çekiyorlar.

Changan firmasının araçları normal yol koşullarına göre daha kontrollü olan bir test yolunda rekoru kaydetmişler. Otonom SUV araçlar rekor denemesinde birbirlerine, normal bir yolda olması gerektiğinden daha yakın şekilde hareket etmişler. Kontrollü bir yolda oldukları için, firma araçların yol ve nesne tarama sistemlerinin dinamik tepki ayarını yüzde 5 oranından yüzde 1 oranına indirmiş. Ayrıca araçların sensörleri tüm yolu taramaktansa özellikle şerit takip ve öndeki araç pozisyonu takip için optimize edilmiş.

Firmanın Başkan Yardımcısı Tan Benhong bu Guiness rekoru ile ilgili şu açıklamayı yapıyor: “Otomobillerde yapay zeka ve yeni enerji sistemlerinin kullanılması, otomotiv endüstrisinin geleceği için çok önemli trendler. Dünya çapında bu rekoru ilk kez kaydeden marka olarak, makine zekası konusunda daha fazla efor göstererek liderlik yolunda ilerleyeceğiz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.