btbilgi

Türk Telekom kablosuz ağ üzerinden fiber hızında sabit internet çözümü sunan WPON (Wireless Passive Optical Network – Kablosuz Pasif Optik Ağ) teknolojisini Türkiye’de ilk kez deneyen operatör oldu. Nokia ile birlikte gerçekleştirilen yüksek hızlı Wireless PON denemelerinde, 60 GHz milimetre dalga frekansında yeni nesil sabit kablosuz genişbant teknolojisi kullanılmış. Bu teknoloji sayesinde yakın mesafelerde 5G ve fiber internet transfer hızlarına ulaşılabildiği açıklanıyor.

WPON teknolojisinde, sabit fiber hatta bağlı bir kablosuz erişim noktası tarafından 60 GHz frekansı üzerinden sinyal iletilmekte. Türk Telekom ve Nokia, firmanın Ankara’daki yeni Genel Müdürlük binasında bulunan Türk Telekom İnovasyon Merkezi’nde yapmış oldukları testlerde, 2,46 Gbps’e varan bağlantı hızına ulaştıklarını aktarmakta. Bu çözüm ile üniversite, hastane, havalimanı gibi büyük yerleşkelerde sunulmakta olan sabit fiber genişbant internet hizmetini daha da yaymak mümkün olacak.

Bu kalosuz veri iletim tekniği sayesinde ulaşılan hızlar, tüm cihazlardan Ultra HD çözünürlükte filmler gibi büyük boyutlu dosyaları eşzamanlı olarak indirmeye ve 8K kalitesinde TV izlemeye olanak tanıyor. Aynı zamanda da akıllı ev uygulamaları, bulut hizmetleri ve çevrimiçi oyun gibi yoğun bant genişliği ihtiyacı duyan yeni servisleri de kaldırabilecek kapasite elde edilmekte. Nokia’nın verdiği bilgiye göre, WPON çözümü belli noktalarda Türk Telekom’un altyapı maliyetlerini düşürecek. Ayrıca evde ve işte internet aboneleri için yüksek hızda sabit internet erişimi sağlayarak, son noktada ihtiyaç duyulan esnekliği sağlayacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.