btbilgi

Japonya, okullarda gizli zorbalığın en yüksek seviyede olduğu ülkelerden biri olarak biliniyor. Özellikle ilköğretim sınıflarındaki çocuklar arasında görülen zorbalık, çoğu zaman gizli kalıyor ve ebeveynlere ya da eğitimcilere söylenmeyebiliyor. Bu da ülkede çocuk intiharlarında uzun yıllardır artış gözlemlenmesine sebep olmuş. Şimdi bir Japon şehir yönetimi, bu duruma yapay zeka teknikleri ile çözüm arayışı içinde.

Shiga bölgesinde bulunan Otsu şehrinde 2011 yılında yaşanmış zorbalık kökenli bir çocuk intiharı, günümüze kadar etkilerini sürdürmüş durumda. Haftalar boyunca çeşitli öğrencilerin zorbalıkları sonucu kendini bina tepesinden atan çocuk, bilgi verdiği öğretmeni tarafından şaka yapılmış denilerek ilgi görmemiş. Okul da prestijini kaybetmemek için olayın üzerini kapatmayı tercih etmiş. Fakat olay ortaya çıktıktan sonra Japonya çapında zorbalıkla savaş başlatılmış ve okulların bu konuda ciddi önlemler alması zorunlu kılınmış durumda.

Şimdi Otsu şehrinin okullar konseyi yeni bir çözümü devreye sokmaya hazırlandıklarını aktarıyor. The Japan Times’da çıkan habere göre, çocuk zorbalığı ile savaşta en yeni araç yapay zeka olacak. Zorbalık vakalarının gelecekte ölümcül sonuçlara yol açmaması için, şehirdeki tüm ilkokul ve ortaokullarda 2012 ve 2018 arasında rapor edilen zorbalık dosyaları toplanıyor. Bu dosyalardaki tüm öğrenci ve vaka bilgileri hazırlanan bir yapay zeka uygulamasına yüklenecek. Veriler arasında öğrencilerin yaşları, cinsiyetleri, ders katılım tarihleri, sınav notları, sınıftaki sıraları ve akademik başarıları gibi bilgiler yer almakta.

Toplamda Otsu çapındaki tüm okullardan 9 bin’den fazla zorbalık vaka dosyası sisteme yüklenecek. Yapay zeka destekli algoritmaların tüm bunları analiz edip, zorbalığın oluştuğu durumlarla ilgili şablonlar çıkartması beklenmekte. Bu da gelecekte oluşabilecek vakalarla ilgili öngörü sahibi olmayı beraberinde getirecek. Yapay zekanın vereceği işaretler okul yönetimlerini, öğrencileri ciddiye almayan öğretmenlerin raporlarından bağımsız şekilde hareket etmeye yönlendirebilir denilmekte. Ayrıca oluşturulacak yapay zeka sisteminin, ileride başka şehirlerdeki benzer uygulamalara da kapı açması umut ediliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.